دستیار صوتی چیست؟

تا همین چند وقت قبل در شهر هر جایی که میخاستیم بریم، باید مدام از رهگذرا و راننده‌های تاکسی و مغازه‌دارا سوال میپرسیدیم. اما الان با رواج مسیریاب‌ها، دیگه هر کسی مسیر خودش به سمت مقصد رو میدونه. اما یکی از مهم‌ترین کاربردهای هر مسیریاب اینه که با یک صدای شنیدنی شما رو راهنمایی کنه، تا نیاز به نگاه‌کردن مداوم به صفحه موبایل هم نداشته باشید.

بلد که الان پر استفاده‌ترین مسیریاب ایرانیه، دو نوع دستیار صوتی داره. یکی دستیار صوتی کامپیوتری، که با استفاده از تکنولوژی TTS بومی (text to speech) تولید شده و دستورات مسیریابی رو به همراه اسم کوچه‌ها و خیابون‌ها به زبان فارسی برای کاربر پخش میکنه. دستیار صوتی نوع دوم مربوط به لهجه‌های شیرین ایرانیه. شما می‌تونید با انتخاب هر کدوم از دستیارهای صوتی ترکی، عربی، گیلکی، کرمانی، شیرازی، یزدی، اصفهانی، لری و مازندرانی موقع رانندگی صدای یه همشهری رو برای مسیریابی گوش بدید.

چه نوع دستیارهای صوتی تولید کنیم؟

کشور ایران از قومیت‌های مختلفی تشکیل شده که هر کدوم با یک زبان یا لهجه شنیدنی صحبت میکنن. برای مردم گوشه گوشه این سرزمین خیلی جذاب خواهد بود که بتونن به زبون خودشون مسیریابی کنن، تا موقع رانندگی توی جاده یا حتی پشت ترافیک لذت بیشتری از مسیر ببرن.
از طرف دیگه، صداهای خیلی دوست‌داشتنی هستن که همه ما مردم ایران باهاشون خاطره داریم. یه مثالش صدای کلاه قرمزیه که همه مردم ایارن ازش خاطره خوب دارن. مسیریابی با شنیدن این صداها هم میتونه برای مردم خیلی خاطره‌انگیز باشه.

روال تولید دستیار صوتی توسط کاربران بلد چطوریه؟

مرحله ۱: دستیارهای صوتی بلد شامل ۶۰ فایل صوتی اصلی هستن. (مثلا «به چپ بپیچید» یا «در میدان از خروجی اول خارج شوید») اگر علاقه‌مند هستید که دستیار صوتی بسازید، باید در مرحله اول ۱۰ جمله نمونه که در زیر نوشتیم رو ضبط کنید و برامون از طریق این فرم ارسال کنید.

۱۰ جمله نمونه:

جمله ۱: بلد آماده حرکت است جمله ۶: از اولین خروجی خارج شوید
جمله ۲: راهنمای صوتی فعال شد جمله ۷: پس از چهارصد متر
جمله ۳: کاملا به راست بپیچید جمله ۸: پس از یک کیلومتر
جمله ۴: دور بزنید جمله ۹: دوربین کنترل سرعت
جمله ۵: از سمت چپ خارج شوید جمله ۱۰: دوربین چراغ قرمز

مرحله ۲: بعد از بررسی و تایید اولیه توسط بلد که حداکثر در ۷ روز کاری انجام میشه، لیست کامل ۶۰ جمله براتون ارسال میشه تا با کیفیت بالا ضبط کنید و آماده استفاده برای همه کاربرا باشه. جزئیات مشخصات فایل‌های صوتی و کیفیت مورد نظر همراه با پاسخ فرم اولیه، براتون ارسال خواهد شد.

مرحله آخر: انتشار برای همه

فایل‌های نهایی توسط تیم کارشناسی بلد آماده میشن و با نام خودتون در نرم‌افزار نمایش داده میشن. شما میتونید دستیار صوتی خودتون رو با لینک اختصاصی برای دوستان خودتون هم به اشتراک بگذارید.

اگر در مورد این فرآیند هر سوالی داشتید می‌تونید از طریق بخش نظرات در همین صفحه یا از طریق ارسال ایمیل به marketing@balad.ir باهامون در میون بذارید.

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام. خسته نباشید. کیف میکنم وقتی محصولات ایرانی موفق هستند. به امید بالا رفتن هرچه بیشتر پرچم ایران توسط نخبه ها و متخصصین ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید