محققان می‌گویند روزانه ۷۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که هر لیتر ۳۵۰ گرم آلودگی به هوا اضافه می‌کند. یعنی اگر نیمی از راننده‌های کشور فقط در یک روز جهانی بدون خودرو، بدون ماشین از خانه خارج شوند از تولید ۱۳هزار تن آلودگی جلوگیری کرده‌اند. حالا لازم نیست ترس به دلتان راه دهید. کسی انتظار ندارد همه مسیر خانه تا محل کار را پیاده طی کنید. تاکسی‌، مترو، اتوبوس راه‌های جایگزینی هستند که در همین یک روز می‌توانند ما را به مقصد برسانند. اگر تا به حال از وسایل عمومی برای رسیدن به مقصد استفاده نکرده‌اید و هیچ تصوری ندارید که چگونه با ترکیب چند وسیله نقلیه عمومی به محل کار، خانه ی دوست، کافه یا رستوران برسید باید نقشه و مسیریاب «بلد» را باز و از قابلیت مسیریابی ترکیبی آن استفاده کنید. چگونه؟ ادامه این گزارش را بخوانید.

لایه خطوط متروی تهران روی نقشه بلد

برای اینکه تصویری کلی از خطوط متروی تهران داشته باشید، کافی است روی نقشه ی بلد و از قسمت «تنظیمات نمایش نقشه» گزینه ی مترو(تهران) را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه، خطوط اصلی متروی تهران و ایستگاه‌های کلیدی نمایش داده می‌شود. نمایش خطوط کلی مترو به شما کمک می کند تا خط متروی مناسب را با توجه به مقصدتان انتخاب کنید. اگر نمی دانید ایستگاه فردوسی در کدام خط است، کافی است روی نقشه دنبال آن بگردید.

مسیریابی ترکیبی با اتوبوس و مترو و تاکسی

پس از انتخاب مقصد روی نقشه ی بلد، زیر نوار جست‌وجو انتخاب‌های متفاوتی مانند خودرو، حمل و نقل عمومی، پیاده و … داده شده است. راننده‌ها به صورت پیشفرض از مسیریابی خودروها استفاده می‌کنند اما چه بهتر که برای مسیریابی در روز جهانی بدون خودرو گزینه ی «حمل و نقل عمومی» را انتخاب کنید. 

بسته به اینکه بین مبدا و مقصد چه راه‌هایی وجود داشته باشد «بلد» چند پیشنهاد پیش پایتان می‌گذارد. این پیشنهادها معمولا ترکیبی از تنوع مسیرهای مختلفی از وسایل حمل و نقل عمومی (مترو، اتوبوس معمولی و بی آر تی، تاکسی) و پیاده‌روی هستند. مثلا اگر قرار باشد از میدان جهاد به میدان آزادی بروید، ابتدا پیشنهاد می‌کند که با کمی پیاده روی در ابتدای خیابان جویبار سوار تاکسی‌های جمال زاده شوید و در میدان انقلاب پیاده شده و دوباره به سمت میدان آزادی تاکسی سوار شوید.

 

راهنمای دقیق استفاده از مسیریابی ترکیبی

  1. در تمام مسیر، «بلد» راهنمایی جزء به جزئی درباره ایستگاه‌های موجود در مسیر شما در مترو و اتوبوس داده است. این راهنمایی کمک می‌کند که قبل از رسیدن به ایستگاه، خودمان را برای پیاده شدن آماده کنیم و به در نزدیک شویم.
  2.  شماره ی خط تاکسی‌های رسمی پایانه‌ هم در این مسیریاب ثبت شده است تا وقتی وارد پایانه ی تاکسی می‌شوید از روی تابلوهای هر خط یا برچسب روی شیشه تاکسی، مسیر درست را انتخاب کنید.
  3. «بلد» در مسیریابی ترکیبی اهمیت زیادی به تنظیم وقت داده است. به همین خاطر در مسیرهای پیشنهادی توضیح داده که هر چند دقیقه یک اتوبوس یا یک قطار از راه می‌رسد. به کمک این قابلیت می‌توانیم وقتمان را از قبل تنظیم کنیم که چه ساعتی راه بیفتیم که دقیقا سر موقع به قرار یا محل کارمان برسیم.
  4.  امتیاز دیگر این روش این است که ظرفیتی برای چند قدم پیاده‌روی هم باز کرده است. چرا که گاهی با چند قدم در یک مسیر باریک یا یک پیاده‌رو می‌توان زودتر از همه ی وسایل نقلیه و با آلودگی کمتری به مقصد رسید.

مسیریابی فقط با وسیله نقلیه دلخواه

مسیریابی ترکیبی بلد این امکان را به شما می‌دهد که حتی نوع وسائل نقلیه‌ای که قصد استفاده از آن را دارید انتخاب کنید. به کمک همین ویژگی در بلد می‌توانید در قسمات تنظیمات گزینه‌های مورد نظرتان برای تردد را انتخاب کنید. «بلد» دستور دهید که فکر مسیریابی از آن طریق را از سرش بیرون کند. در قسمت «تنظیمات حمل و نقل عمومی» می‌توانید همه ی وسایل حمل و نقل عمومی را که می‌خواهید با آن به مقصد برسید تیک بزنید. برای مثال اگر در روز جهانی بدون خودرو قصد دارید اصلا سوار ماشین ‌نشوید، باید از این قسمت تیک تاکسی و اتوبوس را بردارید تا «بلد» فقط از طریق مترو با کمی پیاده‌روی مسیر مقصد را برایتان مشخص کند. 

اگر هم بخواهید مسیر بین خانه تا کافه یا پارک نزدیک را پیاده بروید کافی‌ست از بین روش‌های مختلف مسیریابی، گزینه پیاده را انتخاب کنید تا بلد مسیر بهتری را به شما پیشنهاد دهد.

پیشنهاد مسیر بهتری دارید؟ بفرمایید!

اگر فردی پیشنهاد بهتری برای مسیریابی بین مبدا و مقصد داشته باشد، یا از تاکسی‌های خطی مطلع باشد که هنوز به گوش «بلد» نرسیده است می‌تواند گزینه «پیشنهاد مسیر» را لمس و آن پیشنهاد را ارائه کند. بلد اینجاست تا همه ی این پیشنهادها را بررسی و هر روز نقشه ی کاربردی‌تری را در اختیار شما قرار دهد. 

ایرادی وجود دارد؟ اصلاح کنید!

ممکن است در بین همه ی این جزئیاتی که «بلد» برای مسیریابی داده ایراد یا اشکالی وجود داشته باشد. بلد  برای اینکه هر روز پیشنهاد بهتری ارائه کند، برای شنیدن این مشکلات از قبل خودش را آماده کرده است. فقط باید قبل از زدن دکمه ی شروع، گزینه گزارش اشکال در قسمت بالای صفحه، موبایلتان را لمس کنید و آن مشکل را برای بلد توضیح دهید. 

همه ی این امکانات در روز جهانی بدون خودرو به ما کمک می‌کند تا با یک روز رفت و آمد بدون خودروی شخصی، هم در میزان مصرف سوخت صرفه‌جویی کنیم و هم به فکر سلامتی اعضای جامعه و کاهش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا باشیم. یعنی حداقل یک روز در سال هم که شده می‌توانیم دیگر هم‌دست مواد آلاینده و گازهای سمی کشنده نباشیم و برای سلامتی خودمان و هم‌شهری‌هایمان قدمی برداریم.

 

دانلود مسیریاب فارسی بلد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید