تبریز را به خیابان‌های تمیز، میدان ساعت نمادین و پارک ائل گلی سرسبزش می‌شناسند. این شهر با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، در سال‌های گذشته بار ترافیکی سنگینی را به دوش می‌کشید. به خصوص در ایام تعطیلات و با افزایش مسافران، محله‌های قدیمی آن بسیار شلوغ و پر جنب و جوش می‌شد؛ همه این‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که از تابستان سال ۱۳۹۸ طرح ترافیک در این شهر به اجرا درآمد. طرحی که با رعایت نکردن آن راننده‌ها مجبور به پرداخت مبلغی جریمه می‌شوند. محدوده طرح ترافیک تبریز ۹۸ هنوز هم بین همه مردم کاملا جا نیفتاده است اما اگر با «بلد» همراه شوید به یاد سپردن نام همه خیابان‌های آن برایتان هیچ پیچیدگی نخواهد داشت.

طرح ترافیک تبریز ۹۸

در تبریز با طرح زوج و فرد، ترافیک شهر را کنترل می‌کنند و این طرح بر اساس شماره آخر پلاک اجرا می‌شود. یعنی اگر شماره آخر پلاک خودرو، فرد باشد فقط در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه می‌توان در محدوده طرح تردد کرد و اگر هم آخرین شماره پلاک زوج باشد فقط روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه می‌توان وارد محدوده آن شد.

محدوده طرح ترافیک تبریز

طرح ترافیک تبریز حول بازار سنتی شهر شکل گرفته است. یعنی همان جایی که خیابان‌ها معمولا کم عرض‌تر، شلوغ‌تر و بافت سنتی بر شهر حاکم شده. اگر به نقشه نگاه کنید خیابان جمهوری یا همان توپخانه قدیم از وسط طرح را به دو نیم تقسیم می‌کند. همچنین خیابان دارایی، راسته کوچه، شریعتی شمالی، فردوسی، طالقانی، شریعتی هم داخل محدوده طرح واقع شده‌اند. محدوده طرح ترافیک تبریز از چایکنار و پل قاری شروع می‌شود و تا سه راه خاقانی ادامه دارد. سپس از خاقانی به طرف میدان ساعت، میدان ساعت به طرف مصلی، شریعتی، چهارراه شریعتی و باغ گلستان به طرف فلسطین و از سمت شمال مجددا به چایکنار ختم می‌شود. در تمام این محدوده ۲۰۴ دوربین منتظرند تا تخلف‌‌های خودروهایی را که پلاک ناهمگون با طرح دارند ثبت کنند.

ساعت طرح ترافیک تبریز

ساعت طرح ترافیک تبریز از ۱۰:۳۰ شروع می‌شود و تا ۱۴ ادامه دارد. بعد از گذشت سه ساعت، دوباره طرح از ۱۷ تا ۱۹:۳۰ فعال می‌شود و خودروها با توجه به پلاکشان در محدوده مشخص شده می‌توانند تردد کنند.

جریمه ورود به طرح ترافیک تبریز

اگر خودرویی بدون توجه به پلاک و در روز ناهمگون با آن وارد طرح شود باید ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان جریمه بپردازد. به گفته پلیس راهور استان آذربایجان شرقی، خودرویی که معاینه فنی هم نداشته باشد باید یک جریمه جداگانه ۵۰ هزار تومانی بابت ورود به طرح بپردازد.

خرید طرح ترافیک تبریز ۹۸

هیچ راهی برای خرید مجوز ورود به طرح تبریز وجود ندارد. ابتدای اجرای این طرح اعلام شد که بعد از جمع‌آوری اطلاعات شهروندان تبریزی ساکن محدوده طرح، کارت ویژه تردد برای آنها صادر خواهد شد که فعلا خبری از آن نیست.

کدام آثار دیدنی تبریز داخل طرح است؟

میدان ساعت یا عمارت شهرداری اولین ساختمان بتنی ایران است که به شکل عقاب و به سبک معماری آلمانی ساخته شده است. این میدان دقیقا لب مرز طرح قرار دارد و برای دیدن آن باید خودرو را نرسیده به طرح پارک کرد. علاوه بر آن بازار تبریز هم در هسته مرکزی طرح است. همچنین خانه مشروطه و خانه‌ شهریار هم داخل محدوده طرح قرار دارند.

در مقابل برخی از آثار دیدنی و توریستی هم خارج از طرح ترافیک هستند. برای مثال پارک ائل گلی یا همان شاهگلی یکی از گردشگاه‌های مهم این شهر بوده که فاصله زیادی تا محدودیت‌های ترافیکی دارد. هتل کایا هم که به خاطر مجموعه خرید عظیم آن شهرت پیدا کرده، اصلا به طرح ترافیک تبریز نزدیک نیست. کوی ولیعصر هم که به خاطر بلوار زیبا و گذر پیاده‌روی‌اش معروف شده از طرح بسیار دور است. همچنین بدون هیچ نگرانی از طرح و جریمه می‌توان از مسجد کبود هم بازدید کرد.

«بلد» چگونه ما را از طرح ترافیک نجات می‌دهد؟

ما هیچ گاه نمی‌توانیم اسم همه خیابان‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز داخل طرح را حفظ کنیم اما اگر نام هر کدام از آنها را در «بلد» سرچ کنیم نشان خواهد داد که کدامیک از آنها در محدوده طرح قرار دارد و کدام نه. علاوه بر آن با روشن کردن قابلیت «مسیریابی طرح ترافیک» در اپلیکیشن، همه راه‌های پیشنهادی که از طرح عبور نمی‌کنند هم به ما نشان داده خواهد شد.

مسیریاب بلد محدوده طرح را روی نقشه با یک خط آبی نشان می‌دهد و ساعت اتمام آن را روی صفحه به نمایش می‌گذارد تا طرح ترافیک را دور بزند. خصوصیت دیگر نرم‌افزار بلد این است می‌تواند بدون اینکه شارژ زیادی از موبایلمان مصرف و اینترنت زیادی خرج کند با محاسبه ترافیک آنلاین سریع‌ترین زمان دسترسی به یک مقصد را نشان دهد. چراکه به دلیل ارتباط با سازمان‌های داخلی مثل شهرداری، اطلاعات پلیس راهور و  مراکز کنترل ترافیک، تغییرات در طرح و ترافیک زودتر از برنامه‌های مسیریابی خارجی به روز می‌شود و معطلی‌ها برای رسیدن به مقصد به حداقل می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید