هر روز صبح گروه زیادی از افراد صبحشان را با یک نقشه خیالی در ذهن شروع می‌کنند: از کدام بزرگراه بروند، وارد کدام کوچه بشوند، کدام فرعی را بپیچند تا از طرح آلودگی عبور نکنند یا وارد طرح ترافیک نشوند؟ با این حال تمرکز برخی از ادارات و وزارتخانه‌ها در مرکز شهر تهران باعث شده که گاهی هر طور حساب می‌کنیم راهی به جز ورود به طرح باقی نماند. در این مواقع باید به خرید طرح ترافیک به عنوان یک گزینه جدی نگاه کرد. امسال چند راه برای خرید طرح ترافیک 98 پیش‌بینی شده که با سال‌های قبل به کل متفاوت است. در این گزارش نگاهی به جزئیات آن می‌‌اندازیم و هزینه‌های آن را محاسبه می‌کنیم.

محدوده طرح ترافیک کجاست؟

محدوده طرح ترافیک تهران نسبت به سال‌های قبل تغییری نکرده است. روی نقشه تهران یک محدوده «کنترل آلودگی هوا» یا همان زوج و فرد سابق کشیده شده و یک محدوده «طرح ترافیک» داخل آن وجود دارد که به طرح اصلی هم معروف است. برای اینکه دقیقا با محورهای طرح ترافیک پایتخت آشنا شوید، اینجا کلیک کنید.

برای ثبت نام طرح ترافیک 98 چه کار کنم؟

برای ثبت نام و خرید روزانه طرح ترافیک باید حتما از قبل یا وارد سایت تهران من شوید و یا اینکه اپلیکیشن آنها را نصب و اجرا کنید.
حالا وقت آن است که یک حساب برای خودتان بسازید. کد ملی و تاریخ تولد را وارد و برای خودتان یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب ‌کنید. وقتی ثبت نام تمام شد وارد حساب کاربری که ساخته‌اید شوید. در قسمت «خودرو و طرح ترافیک» روی گزینه «افزودن» کلیک و مشخصات خودرویتان را وارد کنید. حواستان باشد که حجم فایل‌هایی که بارگزاری می‌کنید نباید بیشتر از 200 کیلوبایت باشد. ضمن اینکه باید مدارک را در قالب فایل jpg آپلود کنید که سایت آن را بپذیرد. اگر هم روزی رمز عبور یا نام کاربری خود را فروش کردید در همین سایت بر روی «بازیابی رمز عبور» کلیک کنید و با یک کد فعالسازی دوباره به عرصه‌ برگردید.

طرح ترافیک 98 را چگونه بخریم؟

حالا ما یک حساب کاربری به اسم حساب شهروندی داریم که می‌توانیم با آن به سه شکل مختلف طرح بخریم:

حسابمان را شارژ کنیم

برای اینکه بتوانیم پایمان را داخل طرح بگذاریم دیگر مثل قبل لزوما نیازی به رزرو و پیش خرید طرح ترافیک نیست و در عوض باید حساب شهروندیمان را شارژ کنیم. برای این کار می‌توانیم از منوی سمت راست وارد قسمت «داشبورد من» شویم و روی گزینه «افزایش اعتبار» کلیک کنیم. وقتی حساب شهروندیمان شارژ باشد، هر بار که وارد محدوده طرح شویم سامانه به صورت خودکار عوارض طرح را به میزان لازم از حسابمان برداشت خواهد کرد.

پیش‌خرید کنیم

یکی دیگر از راه‌های دیگر این است که از همان منوی سمت راست وارد بخش «خدمات طرح ترافیک» شویم و از آنجا به قسمت «درخواست انتخاب روز» برویم. از این بخش می‌توانیم مثل قبل برای روز یا روزهای موردمان طرح پیش‌خرید کنیم. از این طریق همچنین می‌شود برای روزهای هفته آینده هم طرح خرید فقط یادتان نرود که روزهای تعطیل خبری از طرح نیست و درباره طرح ترافیک پنجشنبه می‌توانید اطلاعات لازم را از اینجا به دست بیاورید. طولانی‌ترین زمانی که می‌توانیم مجوز ورود به طرح را پیش‌خرید کنیم نهایتا تا یک هفته آینده است و دیگر چیزی به اسم خرید ماهانه یا سالانه وجود ندارد. همچنین هزینه هر تعداد روزی که پیش‌خرید کنید، حتی در صورت عدم استفاده، از حسابتان کم خواهد شد.

خرید طرح ترافیک روزانه 98  با گوشی

در سال‌های قبل می‌شد از عابربانک هم طرح ترافیک خرید اما دیگر این روش قدیمی منسوخ شده است. اگر حساب شهروندیتان از قبل شارژ باشد، یکی از راه‌های خرید طرح ترافیک این است که با همان شماره موبایلی که در سامانه ثبت کرده‌اید، کد دستوری *137*6# را در موبایلتان بگیرید و سپس کد ملی‌ که در سامانه ثبت شده را وارد کنید تا در نهایت یک روز طرح برایتان رزرو شود.

هزینه طرح ترافیک روزانه چقدر است؟

برای اینکه اجازه ورود به طرح را داشته باشیم در قدم اول باید حسابمان را 41 هزار و 400 تومان شارژ کنیم. این رقم معادل هزینه احتمالی خودرو در طرح است اما در نهایت پایان روز دوربین‌ها زمان ورود و خروج ما را ثبت و بر اساس چند معیار هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک را محاسبه و از آن 41 هزار تومان کم می‌کنند. حتی اگر دوربین‌ها چندبار رفت و آمد خودرویتان را شکار کرده باشند، فقط اولین ساعت ورود و آخرین ساعت خروجتان ملاک قرار خواهند داد. آخر دست بسته به نوع معاینه فنی شما، محل سکونتتان و ساعت ورود به طرح، هزینه طرح برایتان متفاوت حساب خواهد شد.

ساعت ترددعوارض پرداختی
اولین ورودآخرین خروجبا معاینه فنی برتربا معاینه فنی عادی
6:30 تا 10بعد از 1628 هزار و 800 تومان36 هزار تومان
6:30 تا 10قبل از 1619 هزار و 20024 هزار تومان
10 به بعدبعد از 1619 هزار و 200 تومان24 هزار تومان
10 به بعد قبل از 1613 هزار و 44 تومان16 هزار و 800 تومان

جدول هزینه تردد در ساعت طرح ترافیک

 

چه طرحی بخریم؟

دیگر هیچ اهمیتی ندارد که عوارض کدام طرح را بپردازیم بلکه مهم این است که فقط حسابمان را شارژ کنیم. چراکه دوربین‌ها ورود و خروج ما را به طرح‌ ثبت و از حسابمان کم می‌کنند. اگر قصد ورود به هر دو محدوده طرح (طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا) را داشته باشیم باید فقط باید عوارض طرح اصلی را بپردازیم و هزینه طرح  کنترل آلودگی به آن اضافه نمی‌شود اما اگر اصلا وارد طرح اصلی نشویم و فقط در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد کنیم تعرفه آن به صورت نیم‌بها (بین ۷ تا 20 هزار تومان) محاسبه می‌شود. با این حال راه‌هایی وجود دارد که تردد در این قسمت از شهر هم برایمان رایگان تمام شود.

تردد رایگان در طرح چیست؟

اگر در سامانه تهران من ثبت نام کنید، می‌توانید 20 روز در هر فصل را به صورت رایگان وارد طرح کنترل آلودگی هوا شوید؛ البته اگر پلاک تهران ندارید این تعداد برای شما به 15 روز می‌رسد. فراموش نکنید که اولا سهمیه ۲۰ روز تردد رایگان فقط در محدوده کنترل آلودگی هواست و دوما از یک فصل به فصل بعدی انتقال پیدا نمی‌کند. یعنی اگر از 20 روز پاییز استفاده نکنیم، به زمستان منتقل نمی‌شود.

بدهیمان را چه‌طور پرداخت کنیم؟

حالا کار از کار گذشته و وارد طرح شده‌اید؛ چه طور از جریمه پیشگیری کنید؟ تا یک ماه بعد از تردد وقت دارید که حسابتان را شارژ کنید که سامانه از حسابتان هزینه ورود به طرح را کم کند در غیر این صورت مشمول جریمه طرح ترافیک 98 خواهید شد. برای پرداخت بدهی طرح ترافیک اول باید وارد حساب کاربری شویم. از ستون سمت راست روی گزینه «کیف پول شهروندی» کلیک کنیم و اعتبار حسابمان را به میزان بدهی افزایش دهیم. بعد در قسمت «خودرو و طرح ترافیک» یا در صفحه اصلی «جزئیات تردد» کلیک کنیم و بدهی‌مان را صاف کنیم. اگر بدهی را در این مهلت یک ماهه نپردازید 15 تا 20 درصد به مبلغ عوارض اضافه خواهد شد. روزهای مشمول بدهی را می‌توانیم در قسمت «فهرست تردد» سامانه مشاهده کنیم. سپس اگر بدهی خودتان را در این مهلت صاف نکنید، پلیس برای ما مانند یک راننده متخلف، جریمه ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک صادر خواهد کرد.

جریمه پلیس برای ورود به طرح چقدر است؟

حالا که طرح زوج و فرد به طرح آلودگی تغییر نام پیدا کرده هیچ اهمیتی ندارد روزی که وارد محدوده طرح آلودگی شدید چند شنبه بوده است. تنها چیزی که جریمه شما را تعیین می‌کند تعداد روزهای ورود به این محدوده است. اگر موجودی حساب شما در سامانه تهران من شارژ نشده و وارد طرح شده باشید، علاوه بر بدهی مبلغی جریمه برای خودرویتان نوشته می‌شود که از 20 هزار تومان (به ازای هر یک ساعت در محدوده طرح) تا 90 هزار تومان (در روزهای بسیار آلوده) متغیر است.

چه خودرویی از پرداخت عوارض معاف است؟

پلاک ویلچر «ژ»، خودروهای تاکسی‌ها، اتوبوس، خودروهای امدادی مانند اورژانس، آتش‌نشانی و خودروهایی که اجازه نصب چراغ گردان سقفی دارند معاف از عوارض هستند اما خودروهای نظامی شامل این دسته نمی‌شوند.

تخفیف‌های محدوده ترافیکی

مالکان خودروهای هیبریدی و ساکنان محدوده طرح از دو تخفیف مهم برخوردار هستند. هر دو گروه بعد از ثبت نام خودرویشان در سامانه تهران من باید به دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند. وقتی در سامانه کلمه هیبرید به رنگ سبز درآمد و مقابل آن عبارت «تایید شد» ثبت شد، یک تخفیف 90 درصدی برای هر بار ورود و خروج آن به طرح در نظر گرفته می‌شود. مالکان خودروی معاینه فنی برتر و سکونت در محدوده طرح هم به ترتیب 25 و 50 درصد تخفیف برای خودرو به همراه خواهد داشت. همچنین آژانس‌ها و وانت‌بارها هم می‌توانند با ثبت نام در سامانه از تخفیف 50 درصدی استفاده کنند. این افراد اگر باربرگ یا سند سفر هم تهیه و ثبت کنند تخفیف ورودشان به محدوده ترافیکی را به 70 درصد می‌رسانند.

چگونه با «بلد» در دام طرح ترافیک نیفتیم؟

مسیریاب بلد، مثل کف دست کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را از بر است. وقتی می‌گوییم مثل کف دست، یعنی زمانی که مبدا و مقصدمان را روی نقشه مشخص کنیم محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا را به ترتیب به دو رنگ قرمز و آبی به کاربرانش نشان داده و تذکر می‌دهد که مبدا یا مقصد کاربر در کدام محدوده ترافیکی قرار دارد. همچنین بلد ساعت پایان طرح ترافیک تهران را در یک جعبه کوچک به مخاطبانش نشان می‌دهد تا از دیگر مسیریاب‌های موجود یک قدم جلوتر باشد. این ارتباط دوستانه باعث می‌شود تا راننده‌ها بدون داشتن طرح ترافیک به اشتباه داخل طرح نشده و از جریمه‌های پلیس هم دور بمانند. 

این مطلب را هم بخوانید:

کامل ترین راهنمای طرح ترافیک تهران همراه با نقشه و جزییات کامل طرح ترافیک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید