رانندگی در تهران مثل یک بازی مار و پله است. از این طرف برویم داخل طرح زوج و فرد افتاده‌ایم؛ از آن طرف برویم پایمان را در طرح ترافیک گذاشته‌ایم. طرح‌های ترافیک و کنترل آلودگی هوا مثل مارهای بین نردبان می‌تواند با یک اشتباه در مسیریابی دوباره ما را به پله اول بیاندازد. برای رها شدن از این مرزها باید از روش‌های هوشمندی استفاده کنیم. در این مطلب هم جزئیات طرح ترافیک ۹۸ را مرور خواهیم کرد و هم با قابلیت‌های بلد برای دور زدن طرح آشنا خواهیم شد.

طرح ترافیک چیست؟

در تهران دو طرح در مرکز شهر اجرا می‌شود که یکی شبیه به خود دونات و دیگری شبیه به حلقه وسط دونات است. طرح کنترل آلودگی هوا خود دونات است که قبلا به طرح ترافیک زوج و فرد معروف بود. از تیرماه سال ۹۸ اسم این طرح تغییر کرد چراکه دیگر عدد پلاک خودروی ما مجوز ورود به این محدوده را نمی‌دهد. گاهی به آن طرح محدوده دوم هم می‌گویند. طرح دیگر به طرح ترافیک شهرت دارد اما برخی آن را طرح محدوده اول هم می‌نامند.

محدوده طرح کجاست؟

محدوده طرح ترافیک ۹۹ درست در مرکز شهر است؛ یعنی همان جایی که هوا در شرایط اضطراری به آلوده‌ترین عدد می‌رسد. خیابان‌های شهید مطهری و دکتر فاطمی مرز شمالی این طرح هستند. ضلع غربی طرح آلودگی هوا از تقاطع فاطمی و کارگر شروع می‌شود و تا میدان شوش ادامه دارد. محدوده جنوبی طرح ترافیک شامل میدان شوش تا چهارراه تیردوقلو می‌شود. یعنی مولوی، هرندی، وحدت اسلامی و راه‌آهن همگی در طرح ترافیک هستند. شرق طرح ترافیک هم شامل خیابان‌های ترکمنستان، بخشی از خیابان شریعتی، مازندران، سپاه (پل چوبی) و هفده شهریور می‌شود.

طرح کنترل آلودگی هوا هم مثل دونات دور طرح ترافیک کشیده شده و سهم بزرگ‌تری از خیابان‌های تهران را در بردارد که اتوبان‌های همت و بعثت به ترتیب شمال و جنوب آن هستند و بزرگراه امام علی (ع) و چمران شرق و غرب آن.

طرح از چه ساعتی شروع می‌شود؟

ساعت طرح ترافیک ۹۹ هم مانند سال ۹۸ از ۶:۳۰ صبح شروع می‌شوند. این یعنی برای جلوگیری از جریمه شدن باید تا قبل از ساعت ۶:۳۰ از طرح خارج شوید. البته اگر از ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا هستید، یک امتیاز ویژه برای شما در نظر گرفته شده است. می‌توانید با ثبت نام در سامانه تهران من یک بار بدون خرید طرح یا دادن جریمه تا قبل از ساعت ۸:۳۰ از طرح خارج شوید.

طرح چه ساعتی تمام می‌شود؟

هر دو طرح آلودگی و ترافیک ساعت ۱۸ تمام می‌شوند و البته دوباره با فصل بهار و تابستان این ساعت به ۱۹ می‌رسد. همچنین افرادی که داخل منطقه طرح کنترل آلودگی هوا زندگی می‌کنند می‌توانند یک بار در فصل از ساعت ۱۷ وارد این محدوده شوند. فراموش نکنید که روزهای پنجشنبه طرح کنترل آلودگی ساعت ۱۳ تمام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره طرح ترافیک پنجشنبه ۹۸ اینجا کلیک کنید.

هزینه خرید طرح چه قدر است؟

برای خرید طرح ترافیک، باید ابتدا در سامانه تهران من ثبت نام و حسابمان را شارژ کنیم. هر بار که چشم دوربین‌های طرح به پلاک خودروی ما بیفتد از حساب ما کسر خواهد شد. این هزینه بسته به عوامل مختلفی مثل نوع معاینه فنی، ساعت ورودمان به طرح و … متفاوت است. حتی برخی مواقع می‌توانیم از تخفیف‌هایی استفاده کنیم که در اینجا به تفصیل توضیح داده‌ شده است.

«بلد» چه طور ما را از طرح نجات می‌دهد؟

مسیریاب بلد تقریبا همزمان با شروع طرح ترافیک جدید ۹۸ کار خود را شروع کرد. از آنجایی که بلد یک سرویس هوشمند مسیریاب است، بر روی نقشه خود با خط قرمز محدوده طرح ترافیک و با خط آبی محدوده طرح آلودگی را کشیده است. این نقشه یک دید کلی از طرح آلودگی و ترافیک می‎دهد و حتی به افراد کمک می‌کند تا در صورت لزوم خودرویشان را در نزدیک‌ترین نقطه به مقصد و خارج از طرح پارک کنند.

یکی از قابلیت‌های دیگر مسیریاب بلد این است که به محض تعیین کردن مبدا یا مقصد اگر هر کدام از این دو در محدوده طرح‌ قرار داشته باشند، در پیامی به کاربر اعلام می‌کند. ارتباط این مسیریاب بومی با شهرداری و نیروی انتظامی به عنوان نهادهای تصمیم‌گیر باعث شده که این قابلیت برای بلد امتیاز ویژه‌ای در مقایسه با اپلیکیشن‌های خارجی باشد.

علاوه بر آن در بلد داخل یک باکس کوچک پایین صفحه با رنگ قرمز ساعت اتمام طرح هم به اطلاع کاربر رسانده می‌شود. اینگونه شهروندانی که زمان رفت و آمدشان را با طرح هماهنگ می‌کنند می‌توانند با خیال راحت و بدون نیاز به بررسی سایت‌های دیگر در همان مسیریاب زمان رفت و برگشتشان را هم تنظیم کنند.

همچنین یکی از امتیازهای بلد که به رهایی از جریمه‌های طرح ترافیک کمک می‌کند به روز بودن نقشه آن است. نقشه طرح هم‌زمان با تغییرات اعلام شده از سوی نهادهای رسمی، روی اپلیکیشن هم تغییر خواهد کرد تا به این ترتیب با دادن اطلاعات به روز، راه‌های جایگزین به کاربران پیشنهاد شود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید