آخرین روزهای سال میلادی گذشته، اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در چین گزارش شد. در این مدت با گسترده شدن این ویروس بین کشورهای مختلف، بازار شایعه‌ درباره توصیه‌های بهداشتی مورد نیاز هم داغ‌تر شده است. در این بین سازمان‌ حمل و نقل عمومی سنگاپور و سازمان بهداشت جهانی توصیه‌های مختلفی برای عموم مردم و همچنین رانندگان تاکسی داشته‌اند که در گزارش زیر به آن نگاهی می‌اندازیم.

 1.  سیستم حمل و نقل عمومی را برای خودتان و مسافرانتان ایمن کنید. برای این کار باید تعداد دفعات تمیز و ضدعفونی کردن خودرو در روز را بالا ببرید. همچنین بعد از هر سفر برای تهویه خودرو، شیشه را پایین بدهند.
 2.  موقع سوخت‌گیری تا جای ممکن از خودرو خارج نشوید و اجازه دهید که این کار را اپراتور جایگاه انجام دهد. در غیر این صورت حتما از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.
 3.  داخل خودرویتان ژل ضدعفونی کننده حاوی الکل یا اسپری و دستمال داشته باشید و از ماسک و دستکش استفاده کنید تا خطر ابتلا اطرافیان و همچنین خودتان را کاهش دهید.
 4.  قبل از اینکه سوار خودرو شوید و همچنین بلافاصله بعد از پیاده شدن دستانتان را با آب و صابون بشویید و یا با ژل ضدعفونی‌کننده دارای الکل تمیز کنید.
 5.  این روزها برخی از راننده‌های تاکسی خطی برای رعایت بیشتر نکات بهداشتی به سه مسافر و یا کمتر اکتفا می‌کنند. شما هم می‌توانید برای احتیاط در این زمینه قبل از پر شدن خودرو حرکت کنید. اگر هم راننده تاکسی‌یاب آنلاین هستید به منظور حفظ یک متر فاصله از مسافر درخواست کنید که در صندلی عقب بنشیند.
 6.  با مسافران دست ندهید و به مسافرانی مریض هستند توصیه کنید که ماسک بپوشند.
 7.  اگر امکان‌پذیر است از مسافران بخواهید که کرایه را برایتان کارت به کارت یا از پرداخت‌های آنلاین استفاده کنند.
 8. ویروس می‌تواند تا ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند؛ بنابراین بعد از پیاده شدن مسافر دستگیره، فرمان و دنده را با الکل تمیز کنید. بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت محیط کار باید حداقل روزی یک بار ضدعفونی شود.
 9. باید هر چند ساعت یک بار گوشی تلفن همراه را ضدعفونی کنید.
 10.  سازمان جهانی بهداشت دو توصیه به کارگران تره‌بار چینی هم داشته‌اند که به علت ارتباطات بالا رانندگان تاکسی برای آن‌ها هم می‌تواند مفید باشد. بعد از اتمام کار همه لباس‌هایتان را دربیاورید و قبل از تماس با جایی و پیش از برخورد دیگر اعضای خانواده با آنها، لباس‌های بیرونتان را بشویید.

توصیه‌های عمومی:

 1. دو بار در روز دمای بدن خود را چک کنند. دمای بدن نباید بالاتر از ۳۸ درجه باشد.
 2.  به دلیل اینکه قطره‌های آب دهان ویروس را گسترش می‌دهند، هنگام سرفه یا عطسه صورتتان را با دستمال یا آرنج بپوشانید. همچنین دستمال استفاده شده را فورا داخل سطل زباله بیاندازید.
 3. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید دست‌ها با سطوح زیادی برخورد دارند و می‌توانند ویرو‌س‌ها را بردارند و به چشم‌ها، دماغ یا دهان انتقال دهند. برای اینکه ویروس را اینگونه به بدنتان منتقل نکنید هرگز دست‌ها را به صورت، چشم و دهانتان نزنید.
 4. ارتباطتان را با افرادی که به نظر می‌رسد وضعیت سالمی ندارند به حداقل برسانید.
۱۰ توصیه به راننده‌‍‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا
۱۰ توصیه به راننده‌‍‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید