از اسفند ۹۹ تزریق واکسن کرونا در ایران بر اساس زمانبندی واکسیناسیون کرونا آغاز شده است. بر اساس برنامه زمان‌بندی واکسن کرونا در سند ملی واکسیناسیون، مقرر شده است تمامی افراد بالای 18 سال کشور تا پایان دی‌ماه سال 1400 نسبت به این ویروس واکسینه شوند. می‌توان گفت از ابتدای شروع واکسیناسیون برنامه زمان بندی واکسن کرونا بر اساس سن، گروه شغلی بود ولی از اواخر شهریور 1400 محدودیت سنی در اکثر شهر‌ها برداشته شد و واکسیناسیون برای گروهای بالای 12 سال شروع شد و می‌توان گفت درصد زیادی از مردم واکسینه شدند و همین موضوع در کاهش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا تاثیر چشمگیری داشت.

اولین برنامه زمانبندی واکسن کرونا

اولین برنامه زمانبندی واکسن کرونا، برنامه زمانبندی شغلی واکسن کرونا بود که در ابتدا  با واکسیناسیون تمامی افراد کادر درمان شامل پزشکان (دولتی و خصوصی)، پرستاران و تمامی کارکنان بیمارستانی، پرسنل عملیاتی اورژانس، مراکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولین، کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کرونا، پرسنل آزمایشگاهی و داروخانه‌ها، کارکنان خط اول حوزه بهداشت و جانبازان شیمیایی و جانبازان بالای 50 درصد شروع شد که در این فاز حدود 5/1 میلیون نفر واکسینه شدند. که این زمانبندی حدودا از اسفند 1399 شروع شد و در اردیبهشت 1400 برنامه زمانبندی شغلی واکسن کرونا پایان یافت.

دومین فاز برنامه زمان بندی واکسیناسیون کرونا

زمانبندی گروه های خاص برای دریافت واکسن پیاده سازی شد. که در این مرحله هم حدود 8 میلیون نفر از سالمندان بالای 60 سال کشور و نیز افراد با بیماری زمینه‌ای (از 16 تا 64 سال) واکسن کرونا دریافت کردند.

اگر شما هم هنوز نسبت به تزریق واکسن اقدام نکرده‌اید، با مراجعه به «بلد» می‌توانید آدرس نزدیک‌ترین محل تزریق واکسن را به منزل یا محل کار خود پیدا کرده و با دردست‌داشتن کارت ملی واکسن کرونا را دریافت کنید. در روی نقشه بلد مراکز واکسیناسیون تهران، مراکز واکسیناسیون اصفهان، مراکز واکسیناسیون مشهد، مراکز واکسیناسیون تبریز، مراکز واکسیناسیون شیراز، مراکز واکسیناسیون کرج، مراکز واکسیناسیون اهواز و دیگر شهرها قابل دسترسی است. که این زمانبندی هم از اردیبهشت 1400 شروع شد و در اواخر خرداد و اوایل تیر 1400 برنامه زمانبندی گروه‌های خاص هم تمام شد. 

ولی دوباره گروه های جدیدی را به این زمانبندی اضافه کردند که شامل ساکنین زندان‌ها و مراکز تأدیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان در پادگان‌ها، پرسنل هلال احمر، معلمان و کارکنان مدارس، دانشجویان، پرسنل بانک‌ها، حمل و نقل عمومی و آموزش، پرسنل تولید و توزیع مواد سوختی، خدمات شهری و … بود که از مردادماه سال  1400 آغاز شد.

زمان‌بندی واکسیناسیون کرونا

برنامه جامعه زمانبندی تزریق واکسن کرونا

 در این حین هم زمانبندی واکسن کرونا رده‌های سنی مختلف آغاز شد و این بدین گونه بود که هر دو هفته 5 سال از رده‌های سنی کم می‌شد مثلا 55 ساله‌ها دو هفته بعد 50 ساله و… طبق همین زمانبندی، زمانبندی افراد زیر 18 سال به ماه های دی 1400 می‌رسید. تا اواسط شهریور 1400 گروه سنی 1350 امکان ثبت‌نام برای دریافت واکسن را داشتند و متولدین 1351 تا 1360 که ساکن استان‌های بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، قم و هرمزگان هستند و پرونده بهداشت دارند، امکان ثبت‌نام دارند. اما طبق اطلاعیه‌ای اول در شهر های قرمز و پرجمعیت نظیر تهران، تبریز و… سپس در همه شهر‌های ایران محدودیت سنی برای واکسن برداشته شد و همه توانستند با در دست داشتن کارت ملی واکسن کرونا دریافت کنند و بدین گونه زمانبندی واکسن کرونا رده های سنی مختلف لغو گردید. و انتظار می رود در آبان نیز زمانبندی افراد زیر 18 سال تمام شود.

اگر شما هم هنوز نسبت به تزریق واکسن اقدام نکرده‌اید، با مراجعه به «بلد» می‌توانید آدرس نزدیک‌ترین محل تزریق واکسن را به منزل یا محل کار خود پیدا کرده و با دردست‌داشتن کارت ملی واکسن کرونا را دریافت کنید.

اگر هنوز درباره مراکز تزریق واکسیناسیون اطلاعی ندارید، کافی است سری به «بلد» بزنید. در «بلد» صفحاتی ایجاد شده است که با مراجعه به آنها به‌راحتی می‌توانید اطلاعات به‌روز از مراکز تزریق واکسن کرونا را دریافت کنید. همچنین می‌توانید نزدیک‌ترین محل تزریق واکسن به منزل یا محل کار خود را بیابید، از میزان شلوغ یا خلوت بودن آن آگاه شوید و حتی بدانید چه نوع واکسنی در این محل تزریق می‌شود. همچنین تلفن اغلب این مراکز نیز در بلد موجود است و شما می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری، از نحوه ثبت‌نام یا نوبت‌دهی برای دریافت واکسن کرونا مطلع شوید.

5 دیدگاه‌ها

  1. کارمندان دولت که باید مستمر در جلسات شرکت کنند یا مدیران دستگاه های دولتی که مستمرا باید پاسخگوی مجلس و مردم باشند چرا در هیچ گروهی نیستند!!

  2. با سلام ، با توجه به اینکه برای اربعین قرار بر این شده که کسانی که ۲ دوز واکسن را زده باشند می توانند به کربلا بروند و هنوز متولدین دهه ۶۰ و بعد نوبت واکسیناسیونشون نشده ، فکر کنم پیرمردها و پیر زن‌ها فقط می‌توانند به کربلا بروند
    لطفا فکری به حال بقیه هم بکنید ما آدم نیستیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید