پاسخ‌های شُسته و رُفته به ۶ سوال پرتکرار درباره محدودیت‌های کرونایی تعطیلات عید فطر

با نزدیک شدن به تعطیلات عید فطر ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های سختگیرانه‌تری برای کنترل هرگونه تردد و سفر وضع کرده است. نگرانی اصلی این است که بعد از عبور نصفه و نیمه از پیک چهارم کرونا، شاهد اوج‌گیری موج پنجم بیماری باشیم. در این مطلب مصوبات ستاد مقابله با کرونا برای تعطیلات عید فطر را با جزئیات و به طور شفاف و کامل توضیح داده‌ایم. در ویدئوی زیر می‌توانید روند تغییرات میزان ابتلا به کرونا را بعد از تعطیلات نوروز تا ۱۸ اردیبهشت ببینید.

 

۱- محدودیت‌ها از چه زمانی شروع می‌شود؟

زمان شروع محدودیت‌ها از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت است که تا ساعت ۱۲ روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ادامه خواهد داشت. در این بازه زمانی هیچ‌گونه تردد بین شهری مجاز نیست. نکته اول همین است که قبلا محدودیت سفرها بین استانی وضع می‌شد اما این بار گفتند بین شهری. بعضی البته به اشتباه تصور کردند که تردد در سطح شهر هم در این چند روز برای خودروهای شخصی ممنوع است اما این تلقی درست نیست. تاکید روی همان سفرهای بین شهری است و ماموران هم در ورودی و خروجی شهرها جریمه را اعمال می‌کنند.

۲.محدودیت فقط برای شهرهای قرمز است؟

یک تفاوت دیگر مصوبه اخیر ستاد مقابله با کرونا با دفعه‌های قبل این است که دیگر محدودیت فقط برای شهرهای قرمز و نارنجی نیست، بلکه ممنوعیت تردد برای همه شهرها و در هر وضعیتی است. با اینکه تعداد شهرهای قرمز خوشبختانه کاهش قابل توجهی داشته و از بیش از ۳۰۰ شهر به عدد ۴۶ رسیده، ستاد مقابله با کرونا آب پاکی را روی دست همه ریخته و گفته از هیچ شهری به شهر دیگر امکان سفر وجود ندارد.

طبق آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تعداد  ۴۶ شهر در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی نیست. برای اطلاع از وضعیت رنگ‌ هر شهر، نام آن را در بلد جست‌وجو کنید تا از وضعیت آن مطلع شوید.

۳.جریمه سفر غیر مجاز چقدر است؟

مبلغ جریمه در شهرهای قرمز نسبت به قبل دو برابر شده و به یک میلیون تومان رسیده. در شهرهای نارنجی و زرد هم جریمه تردد غیر مجاز ۵۰۰ هزار تومان است. سخنگوی ناجا گفته ماموران در ۱۹۸۰ نقطه مستقر هستند و خودروهایی که تخطی کنند بدون معطلی جریمه می‌شوند. ضمن اینکه دوربین‌های پلیس در مبادی شهرها و جاده‌های بین استانی هم فعال هستند و جریمه را اعمال می‌کنند. هر خودرویی که جریمه شود مجبور به برگشت به مبدا است، نه اینکه بتواند سفرش را با خیال راحت ادامه بدهد.

۴.تردد بین تهران و کرج مجاز است؟

تردد بین تهران و کرج مجاز است و هیچ ممنوعیت رفت‌وآمدی بین دو استان تهران و البرز در نظر گرفته نشده است.

۵. چه خودروهایی مجاز به تردد بین شهری هستند؟

تنها خودروهای ناوگان عمومی و خدمات‌رسان و امدادی در تعطیلات عید فطر برای تردد بین شهری مجاز هستند. 

۶.تردد شبانه در شهر مجاز است؟

ممنوعیت تردد شبانه که در شب‌های قدر به طور موقت برداشته شده بود هم دوباره برگشته. بنابراین در تمام شهرها از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح تردد خودروی شخصی مجاز نیست و مبلغ جریمه آن هم ۲۰۰ هزار تومان است.

 

 

8 دیدگاه‌ها

  1. در ضمن از پیشرفت سریع برنامه خوب بلد تشکر میکنم همچین برنامه ای باعث افتخاره
    برنامه ای که به شخصه من رو از استفاده ازگوگل مپ کاملا بی نیاز کرده
    فوقالعادست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید