شهر حق همه شهروندان است؛ هم راننده‌ها، پیاده‌ها و همچنین دوچرخه‌سواران. دوچرخه‌سواران آسیب‌پذیری بیشتری در خیابان‌ها دارند و با اینکه بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند اما برای حمایت از محیط زیست هم که شده این ریسک‌ها را می‌پذیرند تا دود کمتری به هوا بفرستند و محیط را کمتر آلوده کنند.

برای بلد به عنوان یک نقشه و مسیریاب، محیط زیست یک مسئله کلیدی است. چرا که «بلد» طوری برنامه‌ریزی شده تا پیاده و سواره کمتر در ترافیک بمانند، پیشنهادهای ترکیبی حمل و نقل عمومی را به پیاده‌ها می‌دهد تا انتخاب مسیر را برایشان ساده کند و خلاصه کمتر هوا را آلوده کنند. حالا که کرونا هم به مشکلات اضافه شده، «بلد» بسته‌های پیشنهادی برای دور شدن از این ویروس لعنتی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

سه پیشنهاد بلد برای روزهای کرونایی

در روزهایی که کرونا دقیقه به دقیقه شهروندان جدیدی را به دایره بیماران اضافه می‌کند، خیلی از افراد دوچرخه‌هایشان را از انباری‌ها درآورده‌، گرد و خاکشان را پاک کرده و به جای مترو و اتوبوس، سوار این این جگوارها می‌شوند. بعضی دیگر هم تازه یادشان افتاده که دوچرخه‌سواری بلد نیستند و دنبال جایی برای تمرین دوچرخه سواری می‌گردند. کمکی که «بلد» به گروه اول می‌تواند بکند این است که برای مجهز کردن دوچرخه‌شان به شبرنگ، چراغ، بوق ویا لوازم دیگر، نزدیک‌ترین فروشگاه‌های دوچرخه به محل سکونت افراد را روی نقشه نشان دهد. اما مهم‌ترین کمک این اپلیکیشن در خدمت گروه دوم است. افرادی که می‌خواهند دوچرخه کرایه کنند می‌توانند از لیستی که بلد روی نقشه از ایستگاه‌های دوچرخه در شهر پیش رویشان گذاشته است استفاده کنند. 

روی نقشه بلد آدرس توقفگاه‌های بیدود ثبت شده که با یک سرچ ساده، آنها را پیدا می‌کنید اما قبل از آن باید عضو بیدود شوید تا یکی از آنها را چند ساعت کرایه کنید.  

تهران به جز ایستگاه های دوچرخه بیدود، ایستگاه‌های کرایه دوچرخه شهرداری هم دارد. در روی بلد لیست کاملی از همه این ایستگاه‌ها ثبت شده که اگر آن را روی نقشه بلد جست و جو کنید می‌توانید به نزدیک‌ترین آن مسیریابی کنید، حتی برای چند ساعت یک دوچرخه بگیرید و سپس آن را دوباره همان غرفه پس بدهید..

همانطور که گفتیم امکانات دوچرخه‌ای بلد فقط به این دو محدود نمی‌شود. حتی وقتی دنبال خرید خود آن یا وسایل جانبی‌اش هم باشید، دیگر نیازی نیست سرگردان خیابان‌ها شوید. در همان محل زندگی‌تان کلمه دوچرخه را جست و جو کنید تا همه فروشگاه‌های دوچرخه، دوچرخه برقی و پوشاک و لوازم مناسب آن را در شهر نشانتان بدهد.

حمایت از کمپین رکاب سفید

از آنجایی که سبز بودن محیط زیست یکی از اولویت‌های «بلد» تلقی می‌شود و رانندگی ایمن همیشه یکی از دغدغه این مسیریاب بوده، بلد به پویش رکاب سفید هم پیوسته است. این پویش همزمان با روز جهانی بدون خودرو، یعنی از اول مهرماه شروع شد و قرار است تا 21 مهرماه ادامه داشته باشد. میزبان برگزارکننده این پویش ویرگول است اما نهادهای حامی دیگری هم به آن پیوسته‌اند که یکی از آن ها بلد است.

امروز نه شهرها کاملا برای این دوچرخه‌ها آماده هستند و نه دوچرخه‌سواران کاملا با قوانین، وظایف و حقوق خود آشنایی دارند. به خاطر همین «بلد» در روزهای اجرا شدن این کمپین به استقال پویش رکاب سفید رفت و با حمایت از آن تلاش کرد تا آگاهی عمومی نسبت به رفتار صحیح هنگام دوچرخه سواری و برخورد درست راننده‌ها با دوچرخه‌سواران را آموزش دهد. این در حالی است که همیشه تا حرف از دوچرخه‌سواری به میان می‌آید اکثرا بحث از این می‌شود که چه امکاناتی را می‌توان برای دوچرخه‌سوار فراهم کرد یا آنها چه کمبودهایی دارند. اما از آنجایی که جامعه مخاطبان بلد بیشتر از راننده‌ها هستند، ما در این پویش علاوه بر اینکه دنبال راه حلی برای بهتر شدن فضای شهری برای هر دو این قشر می‌گردیم، سعی کردیم تا دوچرخه‌سواران را هم با قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا کنیم و این بار دنیا را نه از چشم راکبان دوچرخه، بلکه از چشم راننده‌ها و عابران پیاده به نمایش بگذاریم.

بلد در این کمپین تلاش کرده تا نگاهی به قوانین کشورهای مختلف بیاندازد. در قوانین کشورهای توسعه‌یافته چه نگاهی به دوچرخه‌سوار شده است؟ آیا برای او حقوقی به رسمیت شناخته شده است؟ برای او وظیفه‌ای هم در نظر گرفته‌اند؟ تاکید دیگر بلد بر این است که قوانین کشورمان را درباره دوچرخه دوباره یادآوری و برجسته کنیم. با وجود اینکه در قانون راهنمایی و رانندگی به این موضوع توجه شده اما به اندازه کافی همه دوچرخه‌سواران با آن آشنا نیستند.همچنین درباره تاثیر خطوط مخصوص دوچرخه سواری در شهرها صحبت کردیم و بررسی کردیم در زمانه‌ای که همه چیز به خاطر کرونا شکل تازه‌ای پیدا کرده است، دوچرخه سواری در شهرها دستخوش چه تغییراتی شده است.

حالا اگر به سایت ویرگول و هشتگ رکاب سفید سر بزنید، می‌توانید مطالب تهیه شده در این زمینه را مطالعه کنید تا با قوانین و عرف رکاب زدن در شهر آشنا شوید. این کمپین برای این طراحی شده که سوانح رانندگی دوچرخه‌سواران را در قالب آموزش شهروندی به حداقل برساند. برای این کار کاربران دوچرخه‌سوار، راننده، عابر پیاده و … تجربه‌های مرتبط خود در این زمینه را روایت می‌کنند و  به ازای هر سی دقیقه مطلبی که این پست‌ها با تگ رکاب سفید در ویرگول نوشته و خوانده می‌شود یک دوچرخه به کودکان خانه امید اهدا خواهد شد. خانه امید خانه‌ای برای کودکان بی سرپرست است که با این کمپین می‌توان دل 110 کودک ساکن این مجموعه را شاد کرد. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید