مراکز تعویض پلاک موتورسیکلت معمولا در حاشیه شهرها قرار دارند و پیدا کردن آنها دشوار است. برای آسان شدن کار «بلد» جدولی از این مراکز تهیه کرده که می‌توان به راحتی به آنها مسیریابی کرد.

حتما تا به حال زیاد پیش آمده که شاهد تعداد زیادی موتور توقیف شده کنار جاده باشید. در اغلب مواقع این موتورها به دلیل نداشتن سند و شماره پلاک از سوی پلیس راهور متوقف شده‌اند. این موتورسیکلت‌ها در این مواقع به پارکینگ منتقل و گاهی هم فقط جریمه می‌شوند.

معامله یک موتورسیکلت زمانی تمام می‌شود که پلاک قدیمی را جدا و پلاک جدید را جایگزین کنند. اگرچه برخی از مراکز شماره‌گذاری خودرو هم وظیفه تعویض پلاک موتورسیکلت را انجام می‌دهند اما دو مرکز زیر به صورت اختصاصی فقط امور مربوط به پلاک موتورها را برعهده دارند. برای پیدا کردن و مسیریابی به مراکز تعویض پلاک موتور سیکلت در تهران روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

نام مرکز آدرس آدرس روی نقشه بلد تلفن
مرکز تعویض پلاک یادگار امام (فقط موتور سیکلت) اتوبان یادگار امام، خیابان زنجان شمالی، کنار ستاد ترخیص خودرو https://balad.ir/p/2okzfsVrafwjXC#17/35.711535/51.360746 02166256729
مرکز تعویض پلاک خلیج (فقط موتور سیکلت) کیلومتر هفت جاده قدیم کرج، بلوار خلیج https://balad.ir/p/2dhJMCyYgD5VGx#17/35.667827/51.257977 02166260262

برای ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک باید به آدرس https://nobatdehi.epolice.ir/ مراجعه نمایید. نوبت‌دهی برای تعویض پلاک تا چند روز کاری بعد باز است و در صورت وجود ظرفیت خالی دریافت نوبت برای همان روز نیز امکان‌پذیر است.

آموزش ثبت‌نام در سامانه تعویض پلاک

وارد سایت nobatdehi.epolice.ir برای نوبت‌دهی تعویض پلاک شوید.

از بخش مشخص شده نام استان – شهر – خدمت مورد نظر و نوع وسیله نقلیه خود را مشخص و بر روی دکمه جستجو کلیک کنید.

متأسفانه دکمه جستجو در حال حاضر غیرفعال است. برای دیدن مراکز تعویض پلاک مورد نظر خود باید بر روی دکمه نارنجی‌رنگ که بر روی آن ” از نو” نوشته شده است کلیک کنید تا تمامی مراکز تعویض پلاک نمایش داده شود.

مرکز مورد نظر خود را انتخاب و بر روی دکمه دریافت نوبت کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به مرکز مورد نظر برای دریافت نوبت‌دهی تعویض پلاک به شما نشان داده شود.

در قسمت پایین‌تر صفحه نوع خدمت مورد نظر خود را از موارد لیست شده انتخاب نمایید.

بعد از انتخاب گزینه مورد نظر در قسمت پایین‌تر تقویمی به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید برای دریافت نوبت‌دهی تعویض پلاک از روزهای سبز مشخص شده روز مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

بعد از مشخص روز مورد نظر به قسمت پایین‌تر صفحه مراجعه کرده و بر روی ساعت مورد نظر خود کلیک کنید.

با کلیک بر روی ساعت مورد نظر خود صفحه‌ای مشابه صفحه زیر به شما نشان داده خواهد شد. درصورتی‌که قبلاً در سیستم ثبت‌نام کرده‌اید می‌توانید با نام کاربری (شماره‌تلفن همراه) خود و رمز عبور وارد سیستم شده و نوبت خود را ثبت نمایید. در غیر این صورت ابتدا باید در سیستم ثبت‌نام کنید.

برای عضویت در سامانه جهت نوبت‌دهی تعویض پلاک بر روی دکمه عضویت کلیک کنید و مشخصات مورد نظر را وارد نمایید.

ثبت‌نام شما به‌سرعت انجام خواهد پذیرفت و پیامکی مبنی بر انجام ثبت‌نام برای شما ارسال خواهد شد.

سپس نوع وسیله خود و شماره پلاک خودرو مورد نظر را وارد سیستم نمایید و به قسمت پایین سایت مراجعه نمایید .

در نهایت بر روی دکمه ثبت نوبت کلیک کنید تا نوبت شما ثبت شود. بعد از ثبت نوبت پیامی مبنی بر اینکه ثبت نوبت تعویض پلاک با موفقیت انجام شده دریافت خواهید نمود. این پیامک را تا زمان ورود به مرکز تعویض پلاک نگهداری نمایید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک موتور

در صورت آماده بودن همه مدارک زیر، تعویض پلاک موتورسیکلت بیشتر از یک ساعت از مالک و خریدار زمان نخواهد گرفت.

۱. حضور خریدار و فروشنده یا نماینده قانونی آنها به همراه خود موتورسیکلت

۲. شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده (يا كارت ملي يا گواهينامه يا گذرنامه معتبر)

۳. اصل سند مالکیت موتورسیکلت تولید داخل یا آخرین بنچاق محضری

۴. در صورت مفقود شدن سند، درج یک نوبت آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار مبنی بر گم شدن سند و تعهد برای عودت آن در صورت یافتن سند

۵. کارت شناسایی موتور سیکلت (در صورت مفقود شدن کارت شناسایی، اخذ تعهد از مالک یا نماینده قانونی)

۶. بیمه‌نامه شخص ثالث

۷. ارائه برگه عدم خلافی

۸. مدارک احراز سکونت خریدار سکونت موتورسیکلت

هزینه تعویض پلاک موتور در سال 1400

برای نقل و انتقال سند موتور سیکلت، سه نوع هزینه وجود دارد:

۱- هزینه‌های مربوط به تعویض پلاک و معاینه فنی که باید در مرکز تعویض پلاک پرداخت شود، که به‌طور معمول حدود ۲۰ هزار تومان است.

۲- هزینه‌های مربوط به انتقال سند موتور سیکلت که باید در برای انتقال سند بپرداخت شوند. هزینه‌های این مورد بر اساس سی سی موتور متفاوت است و به‌طور تقریبی در حدود ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

۳- هزینه بیمه موتور سیکلت است که متناسب با این که از چه شرکت بیمه‌ای استفاده شود متغیر است. اما به‌طور کلی هزینه آن حدود ۸۰ هزار تومان شروع خواهد شد.

مدارک احراز سکونت برای تعویض پلاک

باید به یکی از روش‌های زیر محل سکونت خود را اثبات کنید تا بر اساس آن برای موتورسیکلت پلاک صادر شود.

۱. سند منزل (ملکی یا استیجاری) محضری به همراه قبض آب، گاز و برق که تایید کننده آدرس باشد.

۲. در صورت ادعای سکونت در منزل والدین یا ثبت سند به نام همسر مالک، ارائه سند به نام آنها به همراه قبض آب، گاز یا برق که تایید کننده آدرس باشد.

۳. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان با ذکر آدرس محل سکونت که به تایید آموزش و پرورش منطقه رسیده باشد.

۴. نامه‌های رسمی از اداره‌های عشایر و امور روستایی سازمان جهاد کشاورزی (مختص عشایر)

۵. فروش‌نامه منزل مسکونی (برای زمین‌های اوقافی، روستایی که به تایید شورای اسلامی محل رسیده باشد)

۶. جواز کسب معتبر به نام مالک به همراه یک قبض آب، برق یا گاز که تایید کننده آدرس باشد.

۷. دفترچه خدمات درمانی

۸. یک تاییدیه معتبر با مهر شورای محل یا شورای روستا محل صدور شناسنامه

۹. ارائه معرفی‌نامه از اداره محل خدمت (ویژه کارکنان دولت و نیروهای مسلح) با ذکر آدرس محل سکونت کارکنان مزبور

معاینه فنی برای تعویض پلاک

برخلاف خودرو، برای تعویض پلاک موتورسیکلت نیازی به معاینه فنی نیست.

مراحل تعویض پلاک موتور

۱. ابتدا وارد پارکینگ شوید و یک قبض دریافت کنید.

۲. مراجعه به بخش اطلاعات و گرفتن نوبت برای تعیین غرفه

۳. پس از رسیدن نوبت با مراجعه به غرفه و مدارک لازم خود را به متصدی نشان دهید.

۴. فرم بازدید فنی وسیله نقلیه را پر کنید.

۵. بررسی موتور توسط کارشناس و تایید اصالت آن

۶.  ارائه گواهی مفاصا حساب (تصفیه حساب) از اجرائیات در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه

۷. پرداخت هزینه نقل و انتقال موتورسیکلت و هزینه پستی برای ارسال کارت با دستگاه pos  

۸. مراجعه به اداره مربوط جهت گرفتن تاییدیه نقل و انتقال سند مالکیت

۹. مراجعه به محل فک پلاک

۱۰. مراجعه انبار پلاک برای تحویل دادن پلاک قدیمی و گرفتن پلاک جدید

۱۱. مراجعه به محل نصب پلاک

۱۲. مراجعه به در خروجی و ارائه قبض ورود

ساعات کاری مراکز تعویض پلاک موتور سیکلت

ساعت کاری مراکز تعویض پلاک موتور سیکلت در تهران از ۳۱ تیر ماه شنبه تاچهارشنبه از ساعت ۶ تا ۱۳و پنجشنبه از ساعت هفت تا یازده است.

چرا موتورسیکلت توقیف می‌شود؟

برای خیلی‌ها سوال است که اصلا چرا باید موتورسیکلت را توقیف کنند؟ چه دلیلی برای ضبط موتور وجود دارد و چه کسی از این قضیه سود می‌برد؟ آیا این کار قانونی است؟ واقعا راه دیگری برای کنترل آن وجود ندارد؟ و این‌که پلیس راهنمایی و رانندگی واقعا بر اساس چه قانونی موتور سیکلت مردم را توقیف می‌کند؟

درباره‌ی چرایی توقیف موتورسیکلت دلایل بسیار زیادی وجود دارد که اگر بخواهیم تمام دلایل توقیف را بررسی کنیم باید در گزارش جداگانه‌ای به آن بپردازیم.

اما دلیل توقیف موتورسیکلت در بسیاری از موارد نقض قانون است؛ مثلا ممکن است به دلیل نداشتن مدارک رانندگی یا تخلف در ورود به خط ویژه و مواردی از این دست، موتورسیکلت شما توقیف شود؛ پس بهتر است با این تفکر جلو برویم که اگر موتورسیکلت شما توقیف شده است، حتما پشت سر این اتفاق دلایلی قانونی وجود دارد.

برای ترخیص موتور سیکلت چه کار باید کنیم؟

رفع توقیف موتورسیکلت از پارکینگ کار آسانی نیست و مستلزم صرف زمان و انرژی است و برای ترخیص موتورسیکلت باید حداقل سه روز از توقیف این وسیله نقلیه گذشته باشد.

بعد از گذشت این بازه‌ی زمانی باید با در دست داشتن اسناد و مدارک به ستادهای ترخیص موتور سیکلت مراجعه کنید و مهم‌ترین ستاد ترخیص شهر تهران در منطقه خلیج (شماره ۲) قرار دارد و یکی از شلوغ‌ترین مراکز در بین ستادهای ترخیص موتورسیکلت و خودرو است.

هنگام مراجعه به ستاد ترخیص باید سند مالکیت وسیله را به همراه داشته باشید و شناسنامه و کارت ملی و گواهینامه و تمام مدارک این‌چنینی هم که همیشگی هستند و طبعا در اینجا هم لازم می‌شوند.

طبق روال اداری باید چند دست کپی از مدارک‌تان هم داشته باشید، همچنین باید برگه انتقال پارکینگ، برگه پرداخت عوارض شهرداری و برگه تسویه خلافی و قبض پرداخت هزینه کفی را نیز همراه خود داشته باشید.

داشتن بیمه هم برای بیرون آوردن موتور ضروری است و جزو بایدها محسوب می‌شود اما در مواردی دیده شده که موتورسیکلتی که بیمه ندارد نیز می‌تواند ترخیص شود؛ البته با این شرط که از دفتر بیمه معرفی‌نامه بیاورید و اعلام کنید که برای تمدید بیمه اقدام کرده‌اید.

به عنوان یک راه جایگزین، فرد صاحب موتورسیکلت می‌تواند در همان دفتر پلیس تعهد بدهد که برای تمدید یا صدور بیمه‌نامه اقدام خواهد کرد و در برخی از دفاتر، امکان خریدن بیمه‌نامه از نمایندگی مستقر در آن‌جا هم فراهم شده البته بهتر است روزه‌ی شک‌دار نگیرید و بیمه‌نامه را از پیش آماده کرده باشید.

همان‌طور که گفتیم باید خودتان را برای کلی معطل شدن و در صف ایستادن آماده کنید زیرا ستادهای ترخیص موتور سیکلت اصلا خلوت نیست و بسیاری از افراد مانند پیک‌موتوری‌ها نیز درست مثل شما به بلای توقیف موتورشان گرفتار شده‌اند.

حال باید از این صف به آن صف بروید و از این باجه به آن باجه راهی شوید تا پس از پرداخت تمام هزینه‌ها و گرفتن تمام امضاها بتوانید اجازه‌ی بیرون آوردن موتورسیکلت از درون پارکینگ را بگیرید اما هنوز برای تحویل گرفتن موتورسیکلت کار دارید؛ در این مرحله پس از به پایان رساندن کارهای اداری، آدرس یکی از پارکینگ‌های سطح شهر به شما داده می‌شود تا برای تحویل گرفتن موتورسیکلت به آن‌جا مراجعه کنید؛ حالا می‌توانید پس از پرداخت هزینه پارکینگ، موتورسیکلت را تحویل بگیرید.

پلاک کدام موتورها تعویض نمی‌شود؟

سن فرسودگی موتورسیکلت ۱۰ سال است و در صورتی که موتورسیکلتی بیش از این سن برای تعویض پلاک مراجعه کند، هیچ خدماتی دریافت نمی کند. براساس قانون موتورسیکلت های بالای هشت سال حق تردد در کلانشهرها از جمله تهران را ندارند  البته این به معنای فرسودگی آنها نیست و این موتورسیکلت ها می توانند تا ۱۰ سال در سایر شهرستانها تردد کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید