شاید اگر با «بلد» آشنا نمی‌شدم هنوز هم حاضر نبودم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنم؛ اما چند وقت پیش در زمان ممنوعیت تردد باید به بیمارستان می‌رفتم، «بلد» پیشنهاد داد که از اتوبوس استفاده کنم؛ حتی مسیر را دقیق برایم مشخص کرد که تا چه مسیری با اتوبوس بروم و بعد از آن اگر خواستم می‌توانم ادامه مسیر را با تاکسی طی کنم.

مادرجان جمعه که می‌شد جانماز ترمه سبزرنگش را توی کیف دکمه‌دار مخصوص می‌گذاشت، یک بسته کوچک آجیل و تسبیح فیروزه‌ای را هم برمی‌داشت و ساعت 10 نشده می‌رفت بیرون. بابا از اتاق عقبی صدا می‌زد که: «حاج خانم صبر کن خودم می‌رسونمت» اما صدای مادرجان از دالان منتهی به در ورودی می‌آمد که: «نمی‌خواد مادر، سر کوچه اتوبوس سوار می‌شم تا میدون راه آهن، اونجا هم خط شاه عبدالعظیم هست، یکسره میرم حرم.»

اولین جایزه جشن تکلیف من هم همراه شدن با مادرجان برای نمازجمعه حرم شاه عبدالعظیم بود. سر کوچه که رسیدیم، اتوبوس دوطبقه رسید و من ذوق‌زده پریدم طبقه دوم، بیچاره مادرجان با چه سختی پله‌های باریک را تا طبقه بالای اتوبوس آمد. اما ذوق و شوقم بالاخره کار دستم داد، موقع پیاده شدن و تعویض خط در میدان راه آهن گم شدم. یکی‌یکی اتوبوس‌ها را می‌گشتم اما نمی‌توانستم مادرجان را پیدا کنم. آن روز گذشت و مادرجان بالاخره مرا پیدا کرد، اما من بعد از آن، تا سال‌ها از سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی پرهیز داشتم.

پیشنهاد مسیر

حمل و نقل عمومی در بلد

«بلد» به عنوان یک مسیریاب حرفه‌ای، علاوه بر اینکه نقشه دسترسی به تمامی مراکز خدماتی و اداری را با درنظر گرفتن ترافیک مسیر در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند به شما پیشنهاد دهد که از کدام خط اتوبوس یا ایستگاه مترو استفاده کنید تا سریع‌تر به مقصد برسید.

فرض کنید قرار است به مجتمع کوروش بروید؛ برای رسیدن به این مکان به سادگی می‌توانید نام مجتمع کوروش را جستجو کرده و آن را پیدا کنید.

در مرحله بعد می‌توانید انتخاب کنید که قرار است از چه طریقی به مقصد خود برسید. اگر مقصد آن‌قدر نزدیک است که می‌توانید پیاده بروید، برایتان مشخص می‌کند که چند دقیقه پیاده راه است و مسیر پیاده‌روی را نیز به شما نشان می‌دهد.

اگر می‌خواهید از اتوبوس استفاده کنید، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس را برای شما در نقشه نشانه‌گذاری می‌کند و اگر مقصد شما در مسیر ایستگاه‌های مترو باشد، محل دقیق ایستگاه مورد نظر و نحوه دسترسی به آن را برایتان مشخص می‌کند.

مسیریابی با اتوبوس

حمل و نقل عمومی در بلد

در «بلد» شما می‌توانید انتخاب کنید که برای دسترسی به مقصد مورد نظرتان به جای اتومبیل شخصی، از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس استفاده کنید. به این ترتیب که پس از تعیین مبدا و مقصد، گزینه مربوط به حمل و نقل عمومی را انتخاب کرده و از اپلیکیشن می‌خواهید تا بهترین راه دسترسی به مقصدتان از طریق اتوبوس را به شما نشان دهد.

در این نشانه‌گذاری، تمامی ایستگاه‌های اتوبوس مسیر مورد نظرتان به شما معرفی می‌شود و حتی ممکن است چندین مسیر به شما پیشنهاد شود.

مسیریابی با مترو

حمل و نقل عمومی در بلد

اگر هنگام انتخاب مسیر از «بلد» بخواهید نحوه دسترسی به مقصد را از طریق مترو به شما نشان دهد، درصورت وجود ایستگاه‌های مترو در شهرتان، تمامی آنها را برایتان نشانه‌گذاری کرده و حتی اگر لازم باشد به شما نشان می‌دهد که برای رسیدن به مقصد، باید سوار کدام خط مترو شوید و در کدام ایستگاه خط عوض کنید.

در شرایط عادی نیز، برای دسترسی به هرکدام از بخش‌های دسته‌بندی شده اپلیکیشن، اطلاعات مربوط به ایستگاه‌های مترو و اتوبوس در نزدیکی این بخش‌ها به کاربران ارائه می‌شود.

مسیریابی پیاده

نکته جذاب در اپلیکیشن «بلد»، این است که شما اگر در مسیری گم شده باشید یا بخواهید دنبال آدرسی در اطرافتان بگردید، می‌توانید درخواست مسیریابی پیاده بدهید. به این ترتیب دیگر هیچ جا برایتان نا آشنا نخواهد بود و بلد به مثابه همشهری آشنا به مسیر، دست‌تان را می‌گیرد و شما را به مقصد می‌رساند.

مسیریابی تلفیقی

حمل و نقل عمومی در بلد

قابلیت مسیریابی تلفیقی به معنای امکان استفاده از وسایل نقلیه متعدد در یک مسیر است. گاهی ممکن است مقصد شما از ایستگاه‌های مترو یا اتوبوس فاصله زیادی داشته باشد. یا مثلا نیمی از راه، در مسیر خطوط مترو باشد ولی بقیه راه را باید از طریق تاکسی یا اتوبوس طی کنید. «بلد» در پیشنهاد مسیر به شما، تمامی این موارد را درنظر می‌گیرد و با ارائه مسیر تلفیقی، کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر به مقصدتان برسید.

مسیر تلفیقی ممکن است شامل ترکیب اتوبوس و مترو، یا ترکیب اتوبوس و تاکسی یا حتی ترکیب بخشی پیاده، بخشی با اتوبوس و بخش دیگر با تاکسی باشد.

امکان غیرفعال کردن گزینه خاص

نکته جالب دیگر در اپلیکیشن «بلد» این است که می‌توانید در حالت انتخاب حمل‌و‌نقل عمومی، یک گزینه حمل‌و‌نقل را حذف کنید. مثلا می‌توانید گزینه مربوط به مترو را حذف کنید تا در مسیریابی به شما مسیرهای تردد با مترو پیشنهاد نشود. یا اگر مثل من علاقه‌ای به سوار شدن به اتوبوس نداشته باشید، از «بلد» بخواهید مسیریابی شما را فقط با تاکسی و مترو انجام دهد.

در نهایت اینکه همه این جذابیت‌ها باعث می‌شود «بلد» از یک اپلیکیشن مسیریاب برای رانندگان، تبدیل به یک مسیریاب حرفه‌ای برای تمامی اقشار جامعه شود که در هر شرایطی بتوانند از خدمات ارائه شده توسط آن استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید