ویروس کرونا حدوداً 1.5 سال هست که همه کشورهای جهان را درگیر کرده است. امروزه واکسن‌هایی برای این بیماری کشف شده است ولی موردی که وجود دارد این ویروس در طی زمان و در کشورهای مختلف تغییر سویه می‌دهد. همه دانشمندان و محققان در تلاش‌اند تا واکسنی برای این بیماری بیابند که برای همه این سویه‌ها پاسخ‌گو باشد. تاکنون میلیون‌ها کرونا ویروس منتقل شده به انسان، کشف شده است. در طی چند ماه اخیر ویروس کرونا دلتا همه کشورهای جهان را درگیر کرده که این سویه ویروس، قدرت سرایت بالاتری دارد و افراد در سن‌های مختلف را درگیر می‌کند در ادامه به بررسی علائم کرونا دلتا، راه‌های درمان کرونا دلتا و… می‌پردازیم اگر می‌خواهید دررابطه‌با ویروس کرونا دلتا اطلاعاتی داشته باشید با ما همراه باشید.

درباره کرونا دلتا

ویروس کرونا از سال 2019 تا کنون جهش‌های مختلفی داشته است و کلاً ذات ویروس ها اینگونه است که در طی زمان جهش می‌دهند. ویروس کرونا در طی چند ماه اخیر جهشی داشته که با نام ویروس کرونا دلتا شناخته شده است برای اولین‌بار در هند طی یک موج عفونت شدید به‌سرعت گسترش یافته و بسیاری از کشورها از جمله ایران را درنوردیده است. سرعت ویروس دلتا نسبت به قبل از اینکه جهش پیدا کند حداقل 50 درصد بیشتر بوده و متوسط 6 تا 9 نفر را آلوده به خود می‌کند. در کشور ایران ویروس کرونا دلتا در هر 2 ثانیه یک نفر را بیمار کرده و هر 4 دقیقه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد.

از آنجایی که قدرت سرایت کرونا دلتا بالا است عمدتاً موارد ابتلا به صورت خانوادگی است و قرنطینه خانوادگی باید صورت بگیرد. همچنین ممکن است افراد در ابتدا فقط علائم داشته باشند و حال فیزیکی آنها خوب باشد ولی افراد سریع بدحال شده و درگیری ریه به سرعت در آنها صورت گیرد.

علائم کرونا دلتا

طبق تحقیقاتی که انجام شده و بر اساس تجربیات پزشکان، ویروس کرونا دلتا طی دو تا سه روز در بدن افراد علائم نشان می‌دهد و علائمی بسیار شبیه به علائم کرونا دارد. تنها تفاوت اصلی کرونا دلتا در سرعت بالای انتقال ویروس و سرعت انتشار آن در بدن افراد است. علائمی و نشانه‌هایی که در ویروس کرونا دلتا مشاهده می‌شود: لرز، بدن درد، گلودرد و سرفه خشک، کوفتگی بدن، سردرد، آبریزش بینی، سرفه، اسهال و استفراغ از بین رفتن حس چشایی و بویایی.

این علائمی که اینجا گفته شد در ویروس کرونا نیز بود ولی علائم گوارشی در ویروس دلتا بیشتر است و همچنین یک بیمار با حال خوب خیلی زود تبدیل به بیمار نیازمند به بستری شود و یکی از علائم ویژه دلتا این است که تنگی نفس، سرفه‌های شدید و افت اکسیژن تا پایان هفته اول ادامه می‌یابد و مشاهده می‌شود که سطح اکسیژن بیمار خوب است ولی در سی‌تی‌اسکن درگیری ریه دیده می‌شود.

راهکارهایی برای درمان ویروس کرونا دلتا

همانطور که روزانه در اخبار و شبکه های اجتماعی بارها گفته شده که در صورت بروز هرگونه علائم حتماً به پزشک مراجعه کنید ولی عده‌ای همچنان با بروز مثلاً سردرد، آبریزش بینی و… آن را به روشن بودن کولر، حساسیت فصلی ربط می دهند و این کار درستی نیست چرا که اگر به موقع به دکتر مراجعه شود دکتر با توجه به شرایط هر فرد داروهای مربوطه را تجویز می‌کند و احتمال بدتر شدن وضعیت بیمار به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

در ابتدای بروز بیماری و زمانی که هنوز دچار علائم تنفسی نشده دکتر داروهای مسکن برای سردرد، گلودرد و بدن‌درد و در کنار آن داروی ضد سرفه و ویتامین دی و سی را شروع می‌کند و افراد باید علاوه بر مصرف داروها قرنطینه خانگی را رعایت کرده و از حضور در اجتماع خودداری کنند.

لازم به ذکر هست که پزشکان مختلف بر اساس آزمایشات و حال فرد ممکن است علاوه بر دارو هایی که در بالا ذکر شد داروهای دیگری نیز از قبیل زینک، آمپول دگزا وفاویپیراویر، فاموتیدین و ملاتونین… تجویز بکنند. نمی‌توان داروی خاصی برای کرونا دلتا در نظر گرفت و تا با امروز داروی خاصی نیز کشف نشده که فرد بیمار با مصرف دارو بهبود یابد و داروهایی که از ابتدای این پاندمی برای بیماران تجویز می‌شود هم اکنون برای کرونا دلتا نیز تجویز می شود.

قرنطینه کرونا دلتا

از ابتدای شیوع این پاندمی مدت زمان قرنطینه برای افراد بیمار 14 روز اعلام شده بود ولی با شیوع کرونا دلتا به دلیل اینکه این نوع ویروس قدرت سرایت بیشتری دارد 18-21 روز افراد بیمار باید در منزل قرنطینه شوند. منظور از 18-21 روز، از روز شروع علائم هست. هنگامی که فردی درگیری ریه دارد و ۲۱ روز از آن می‌گذرد، ممکن است پس از این مدت و تا یک ماه به تک‌سرفه و بی‌حالی دچار باشد، ولی بعد از ۲۱ روز نباید علائم فعال بیماری کرونا در بدن وی مشاهده شود.

بررسی تأثیر انواع واکسن‌ها بر کرونا دلتا

کرونا دلتا

امروزه خبرهای ضدونقیض زیادی را در رابطه کرونا ویروس، تأثیر واکسن‌ها و… می‌شنویم. اما باید برای به دست آوردن اطلاعات کرونا دلتا و واکسن ها مطالب را از منابع معتبر پیگیری کنیم. طبق تحقیقات انجام شده در «امپریال کالج لندن» در انگلیس نشان می دهد احتمال ابتلا به کرونا دلتا در افرادی که هر دو دُز واکسن کووید -۱۹ را دریافت کرده اند، نصف افرادی است که واکسینه نشده اند.

تا به امروز نظریه اساسی و دقیق مبتنی بر اینکه کدام نوع واکسن تأثیر بیشتری دارد ارائه نشده است. طبق سخنان و گزارش‌هایی که از سوی پزشکان و وزارت بهداشت ارائه شده است واکسن‌های کنونی روی گونه دلتا کارایی دارند، البته ظاهراً برای اینکه بدن بتواند در برابر این نوع مقاومت کند باید هر دو دوز تزریق شود.

طبق گزارش اعلام شده از سوی (China CDC) واکسن سینوفارم قادر است با گونه دلتا ویروس کرونا مقابله کند و مانع بروز بیماری کووید -۱۹ شود. این واکسن‌ها خطر ابتلاء به نوع شدید بیماری کووید -۱۹، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

طبق گزارش دکتر محمدرضا صالحی واکسن کو برکت اثرگذاری خوبی بر روی گونه دلتا دارد. وی افزود؛ سرم افرادی که در فاز یک و دو واکسن کوو ایران برکت شرکت و واکسن دریافت کرده بودند، دارای آنتی‌بادی به میزان موثری در برابر کرونای دلتاست.

همان طور که گفته شد، میزان ایمنی افراد واکسینه شده نسبت به این ویروس صد درصد نبوده و کسانی که به مراکز تزریق واکسن کرونا تهران، مراکز تزریق واکسن کرونا اصفهان، مراکز تزریق واکسن کرونا مشهد، مراکز تزریق واکسن کرونا تبریز، مراکز تزریق واکسن شیراز، مراکز تزریق واکسن کرونا کرج، مراکز تزریق واکسن اهواز مراجعه کرده‌اند نیز باید مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

مدت‌زمان ویروس دلتا

ما در این قسمت می‌خواهیم به بررسی مدت‌زمان بروز علائم، مدت‌زمان دوره نقاهت بیماری، مدت زمان دوره کمون این ویروس بپردازیم.

همانطور که در بالا هم اشاره شد در اکثر موارد ظرف دو تا سه روز علائم ویروس دلتا خود را در بدن افراد نشان می‌دهد و چون قدرت سرایت بالایی دارد ظرف مدت کوتاهی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود دوره کمون ویروس 2-3 روز است و دوره نقاهت ان حدود 10 روز است البته همه این اینها به عواملی از قبیل سیستم ایمنی فرد، بیمار زمینه‌ای، سن افراد نیز بستگی دارد.

راه‌های پیشگیری از کرونا دلتا

  • شستشوی مرتب دست‌ها

دست‌های خود را بلافاصله بعد از ورود به خانه بشویید و در محیط هایی که به اب دسترسی ندارید ضدعفونی کنید.

  • پوشیدن ماسک
  • رعایت فاصله‌گذاری

در ارتباط با فاصله‌گذاری، فاصله حداقل ۱.5 متر را رعایت کنید. در فضا های سر بسته پنجره ها را باز کنید یا روشی برای تهویه مناسب هوا ایجاد کنید.

  • مصرف مواد غذایی حاوی انواع ویتامین ها
  • پرهیز از اجتماعات و دورهمی ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید