همه ما خاطراتی از سفرهای جاده‌ای داریم و هشدارهای ترافیکی در راه برایمان بیگانه نیست. بهترین خاطرات کودکی من، در سفرهای خانوادگی به شهرهای شمالی کشور خلاصه می‌شود. آخرین امتحان ثلث سوم را که می‌دادیم، تا به خانه برسیم، مادرم اسباب و وسایلمان را جمع کرده بود و پدر هم مشغول چک کردن باد لاستیک‌های ماشین بود. لقمه از قبل آماده شده را دستمان می‌گرفتیم و سوار پیکان 57 پدر می‌شدیم و به سوی تعطیلات رویایی می‌راندیم.

نزدیک‌های گردنه هزارچم که می‌رسیدیم، اتومبیل‌هایی که از روبرو می‌آمدند دوبار چراغ می‌زدند که یعنی جلوتر از پیچ، پلیس در کمین متخلفان نشسته است و پدر هم با یک تک بوق کوتاه از راننده روبرویی که اصلا نمی‌دانست کیست تشکر می‌کرد. آن روزها نمی‌دانستم همین کار ساده به معنای مشارکت و همدلی اجتماعی است اما حالا که به دلیل سفرهای کاری، باید خودم چندین بار در ماه دل به جاده بدهم، این قابلیت مشارکت اجتماعی «بلد» برایم حکم همان راننده ناشناس روبرویی را دارد که به موقع هشدار می‌داد تا مبادا تخلف کنم و جریمه شوم.

این هشدارهای «بلد»، البته برای من که از پدر یاد گرفته‌ام هیچگاه لذت سفر را فدای زود رسیدن نکنم؛ فراتر از دورزدن قانون است. آن راننده‌هایی هم که در آنسوی جاده برای پدرم چراغ می‌زدند دنبال اشاعه بی‌قانونی نبودند، کار آنها بیشتر حس دلگرمی و همدلی به همراه داشت.

هشدارهای ترافیکی «بلد» البته تنها به هشدار حضور پلیس ختم نمی‌شود؛ این اپلیکیشن برای مواردی مانند ترافیک در مسیر، دوربین‌های ثبت سرعت یا طرح ترافیک، وجود سرعت‌گیر در مسیر، مسدودی مسیر یا حتی تصادف هم پیام‌های هشدار را به راننده می‌دهد تا بتواند به موقع تغییر مسیر دهد یا از مسیرهای جایگزین استفاده کند.

هشدار ترافیک

یکی از قابلیت‌های اصلی «بلد» امکان اعلام هشدارهای ترافیکی است. این هشدارها فراتر از مسیریابی بدون ترافیک یا کم ترافیک این اپلیکیشن است. به این معنی که پس از آنکه «بلد» مسیریابی با کم‌ترین میزان ترافیک را برای شما انجام داد؛ اگر در طی مسیر به هر دلیلی به بار ترافیکی افزوده شود، «بلد» هشدار جدیدی مبنی بر این ترافیک هم به شما می‌دهد و زمان اضافه شده به مسیر را اعلام می‌کند. هم‌زمان به شما پیشنهاد مسیرهای جدیدی را نیز می‌دهد که بتوانید با دور زدن این ترافیک، کمتر معطل شوید.

هشدارهای ترافیکی ترافیک سنگین در بلد

هشدار دوربین

دوربین‌های طرح ترافیک در تمامی مبادی ورودی و خروجی طرح نصب شده‌اند و اگر جای آنها را ندانید و به اشتباه وارد مسیری شوید که دوربین در آنها نصب شده جریمه خواهید شد. به همین منظور، «بلد» قبل از ورود به تمامی مسیرهایی که دوربین در آنها نصب شده، هشدار ورود به این مسیرها را به شما می‌دهد.

این قابلیت همچنین برای دوربین‌های ثبت سرعت نیز در اپلیکیشن «بلد» لحاظ شده است. به این ترتیب که هرگاه سرعت اتومبیل شما از سرعت مجاز تعیین شده در مسیر بیشتر شود، «بلد» به شما هشدار خواهد داد؛ همچنین قبل از رسیدن به دوربین‌های نصب شده در مسیر نیز هشدار می‌دهد که بتوانید سرعت خود را با سرعت تعیین شده هماهنگ کنید.

نکته مهم این است که بدانید این هشدارها ناخودآگاه باعث می‌شوند شما در طول مسیر هیچگاه از سرعت مجاز عبور نکرده و همواره در محدوده مجاز سرعت حرکت کنید.

هشدارهای ترافیکی دوربین سرعت در بلد

هشدار حضور پلیس

حضور پلیس در تمامی مسیرهای داخل و خارج شهر همواره برای تامین امنیت مسیر و جلوگیری از تخلفات احتمالی است. «بلد» در طول مسیر، محل حضور پلیس را به شما اطلاع می‌دهد تا علاوه بر دقت بیشتر برای جلوگیری از تخلف، در صورت نیاز بدانید نزدیک‌ترین محل پلیس به شما کجاست.

هشدارهای ترافیکی پلیس در بلد

هشدار سرعت‌گیر

یکی از موارد مهم درخصوص سرعت‌گیرها وجود علائم هشداردهنده برای رانندگان است تا آمادگي كافي برای مواجهه با آن را داشته باشند؛ عدم رعایت این موضوع باعث بسياري از آسيب‌ها به خودرو و سرنشينان می‌شود. به عنوان مثال، تابلوی سرعت‌گیر باید حداقل ۳۰ تا ۵۰ متر قبل از سرعت‌گیر نصب شود؛ همچنين طول سرعت‌گير نبايد بيشتر از ٩ متر و ارتفاع آن نیز بايد بين ٢ تا ١٠ سانتيمتر باشد.

گاهی اوقات در برخی مسیرها به درخواست اهالی منطقه یا سازمان‌های ذیربط، سرعت‌گیرهای جدیدی نصب می‌شوند که رانندگان محلی از آن بی‌اطلاع هستند. «بلد» از همه شهروندان می‌خواهد به محض مواجهه با سرعت‌گیر جدید و خصوصا درصورت نبود هشدارهای ترافیکی، وجود این مانع را در اپلیکیشن گزارش دهند تا با هشدار به موقع به کاربران، از بروز تصادف یا آسیب به خودروها و سرنشینان جلوگیری شود.

نکته مهم دیگر این است که اگر در اپلیکیشن «بلد» هشدار وجود سرعت‌گیر را دریافت کردید ولی از این مانع خبری نبود، حتما آن را نیز با ما درمیان بگذارید تا از اعلام هشدارهای بی‌دلیل جلوگیری به عمل آید.

هشدارهای ترافیکی سرعتگیر در بلد

هشدار تصادف

اگر در مسیر پیش روی شما تصادفی رخ دهد، اپلیکیشن «بلد» در سریع‌ترین زمان ممکن هشدار این تصادف را به شما می‌دهد و برآورد می‌کند که آیا این تصادف در ترافیک مسیر تاثیر داشته یا خیر. این قابلیت باعث می‌شود شما علاوه بر اینکه از دلیل ترافیک احتمالی مسیر مطلع می‌شوید (که بار روانی حاصل از ترافیک را کاهش می‌دهد) بتوانید با تغییر مسیر به موقع، از ماندن در ترافیک حاصل از تصادفات رهایی یابید.

هشدارهای ترافیکی تصادف در بلد

مسدودی مسیر

در برخی موارد، بعضی مسیرها که محل عبور همیشگی شما بوده‌اند، به دلیل عملیات عمرانی، تصادفات، ازدحام جمعیت یا هر دلیل دیگری مسدود می‌شوند. «بلد» با بروزرسانی مداوم تمامی مسیرهای مسدود شده را هر لحظه در نقشه نشان داده و قبل از رسیدن به این مسیرها نیز هشدارهای لازم را به کاربران می‌دهد.

در نهایت اینکه باید بدانید مشارکت کاربران نقش مهمی در بروزرسانی اپلیکیشن «بلد» و نیز آگاهی‌رسانی دقیق و موثق دارد. بنابراین از همه کاربران درخواست می‌کنیم با ارائه کامنت‌های دقیق درخصوص مسیرها، علاوه بر افزایش دقت اپلیکیشن «بلد»، باعث بالارفتن روحیه مشارکت جمعی در میان هموطنان شوند. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید