دنیای پس از کرونا دنیای عجیبی خواهد بود. گذشت بیش از 500 روز از شیوع یک پاندمی ناشناخته، بشر را رسما زمین‌گیر کرده و به نظر می‌رسد مدت‌های مدیدی طول بکشد تا انسان‌ها بتوانند بدون هراس از بیماری با یکدیگر معاشرت کنند و به امور زندگی روزمره‌شان برسند. یکی از مهم‌ترین خلاهای بشر در دوره پاندمی، عدم امکان سفر بود، اما با آغاز واکسیناسیون، کشورها یک به یک درهای خود را گشودند و پروازهای خارجی رونق گرفتند. با این حال هنوز کرونا ریشه‌کن نشده و برای اینکه بتوانید پرواز ایمنی داشته باشید، می‌بایست از سلامت خود و دیگر همسفران‌تان مطمئن شوید. هر چند در ایران نیز می‌توانید به مراکز تزریق واکسن کرونا تهران، مراکز تزریق واکسن کرونا اصفهان، مراکز تزریق واکسن کرونا مشهد، مراکز تزریق واکسن کرونا تبریز، مراکز تزریق واکسن شیراز، مراکز تزریق واکسن کرونا کرج و دیگر شهرها مراجعه کنید، اما هنوز انجام تست کرونا برای سفر خارجی ضروری است و لازم است مراکز تست کرونا مورد تایید ایرلاین‌های خارجی را بشناسید.

برای سفر خارجی از طریق تمامی ایرلاین‌ها نیازمند ارائه برگه تست منفی کرونا از آزمایشگاه هستید، اما باید بدانید ایرلاین‌های مختلف هرکدام قوانین مخصوصی برای خود دارند و اگر تست منفی شما از آزمایشگاه موردتایید ایرلانی که با آن سفر می‌کنید گرفته نشده باشد، ممکن است آن را نپذیرند و در زمان پرواز به دردسر بیافتید.

ما در «بلد» به شما کمک می‌کنیم آزمایشگاه‌های مورد تایید ایرلاین‌های مختلف را به راحتی در اطرافتان پیدا کنید و حتی بدانید کدام آزمایشگاه مورد تایید کدام ایرلاین است.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید موضوع زمان است. برخی ایرلاین‌ها جواب آزمایش‌های گرفته شده در یک هفته قبل را نیز قبول دارند، اما قوانین برخی دیگر تاکید دارد که مثلا آزمایش باید حداکثر تا 48 ساعت قبل از پرواز گرفته شده باشد. «بلد» با بروز رسانی فعالیت تمامی آزمایشگا‌ه‌های موردتایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اطلاعات دقیقی درباره زمان و نحوه ارائه نتیجه آزمایش به شما می‌دهد.

آزمایشگاه‌های تایید شده برای آزمایش تشخیص مولکولی مسافران و مراکز تست کرونا برون مرزی

هواپیمایی «ترکیش»

تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران جهت آزمایش تشخیص مولکولی PCR مسافران برون مرزی، مورد تایید هواپیمایی «ترکیش» هستند. ارائه تست منفی تا 72 ساعت در بدو ورود به ترکیه، برای همه مسافران بالای 6 سال که با «ترکیش ایرلاینز» به کشور ترکیه و یا به صورت ترانزیت به سایر مقاصد پرواز می‌کنند، الزامی است.

برای دریافت لیست تمامی آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، کافی است در اپلیکیشن «بلد» جست‌وجو کنید. ما تمامی اطلاعات لازم، اعم از آدرس و تلفن، ساعت کار، نوع ایرلاین مورد پذیرش و حتی نحوه و زمان جواب‌دهی (حضور یا غیرحضوری) را برایتان یکجا گردآوری کرده‌ایم تا شما نگرانی از این بابت نداشته باشید.

هواپیمایی «قطر»

هواپیمایی «قطر» نیز نتیجه آزمایش کرونا تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده را می‌پذیرد. نتیجه منفی آزمایش حداکثر باید 96 ساعت قبل از پرواز گرفته شده و در زمان پذیرش در فرودگاه ارائه شود. مسافران می‌بایست دو نسخه از نتیجه آزمایش و همچنین فرم رضایت پرشده را همراه داشته باشند.

کودکان زیر 12 سال (به جز نوزادان که از تست مستثنی هستند) که جواب تست PCR اعضای خانواده آن‌ها منفی بوده نیازی به انجام این تست ندارند؛ ولی اگر تنها سفر می‌کنند باید این تست را ارائه دهند.

هواپیمایی «امارات»

تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، مورد تایید هواپیمایی «امارات» هستند و تمامی مسافران بالای 12 سال می‌بایست تست منفی خود را که حداکثر تا 96 ساعت قبل گرفته شده، در کنار پاسپورت و ویزا در طول سفر ارائه دهند.

علاوه بر این، مسافران پروازهای هواپیمایی امارات ملزم به پر کردن و ارائه فرم سلامت به کانتر پذیرش مسافرین در فرودگاه هستند.

هواپیمایی «ایران‌ایرتور»

این شرکت نیز تمامی آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را قبول دارد به شرط آنکه مسافران خروجی از ایران تست کرونا به زبان انگلیسی را حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز گرفته باشند. نتیجه تست نیز حتما باید پرینت شده باشد و ارائه آن توسط گوشی یا تبلت مورد پذیرش نیست. البته مسافران زیر 12 سال نیازی به ارائه تست کرونا ندارند.

ارائه تست منفی همچنین برای مسافران ورودی به ایران (چنانچه بیشتر از ١۴ روز در ترکیه اقامت داشته باشند) الزامی است.

هواپیمایی «ایران‌ایر»

«ایران ایر»، تست ارائه شده از تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت را قبول می‌کند اما درج تاریخ میلادی و مهر آزمایشگاه بر روی نتیجه آزمایش الزامی است.

هواپیمایی «ماهان»

هواپیمایی «ماهان» نیز نتیجه آزمایش تمامی آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را برای تمامی سفرها جز پروازهای مسیر کشور چین قبول دارد؛ ولی برای مسیرهای امارات (دوبی) و ترکیه (استانبول و آنکارا)، نتیجه آزمایش حتما باید دارای QR Code باشد. با این کار مسئولین کانتر در فرودگاه می‌توانند با اسکن این کد به بانک اطلاعاتی بیمارستان و یا آزمایشگاه مربوطه دسترسی یافته و از صحت آزمایش مطمئن شوند.

مسافران مسیر چین علاوه بر تست PCR به ارائه تست IgM و IgG نیز نیازمندند. آزمایشگاه‌های مورد تائید برای پروازهای مسیر کشور چین جهت انجام تست کرونا و آنتی‌بادی‌های سرمی کووید 19 شامل موارد زیر است:

 • بیمارستان‌های پارس، عرفان نیایش و آزمایشگاه ونک در تهران
 • آزمایشگاه آذرمهر در اصفهان
 • آزمایشگاه نیلو در استان فارس
 • آزمایشگاه جهاد دانشگاهی در خراسان رضوی

همچنین در صورتی که به دنبال لیست کلیه مراکز تست کرونا هستید، در سایت بلد لیست مراکز تست کرونا تهران، مراکز تست کرونا اصفهان، مراکز تست کرونا شیراز، مراکز تست کرونا مشهد و دیگر شهرهای ایران گردآوری شده است.

هواپیمایی «آرمنیا»

تمامی مسافرین بالای ۲ سال در پروازهای ورودی به کشور ارمنستان می‌توانند با مراجعه به آزمایشگاه‌های تایید شده وزارت بهداشت اقدام به انجام آزمایش PCR کرده و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده زمانی ۷۲ ساعت قبل از انجام پرواز را به زبان انگلیسی همراه خود داشته باشند. در نتیجه باید  QR Code در تست درج شده باشد.

 هواپیمایی «سان‌اکسپرس»

هواپیمایی «سان‌اکسپرس» نیز نتیجه تست تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت را قبول دارد اما دو آزمایشگاه طرف قرارداد این شرکت، این تست را برای تمامی مسافرین پروازهای «سان‌اکسپرس» به صورت رایگان انجام می‌دهند.

در صورت مثبت بودن تست در فاصله زمانی ۷۲ ساعت قبل از پرواز و اعلام نتیجه صرفا از طرف آزمایشگاه‌های طرف قرارداد این شرکت، کل مبلغ قرارداد (فقط شخصی که جواب تستش مثبت شده) بدون کسر هزینه عودت داده خواهد شد.

آزمایشگاه‌های طرف قرارداد «سان‌اکسپرس» در تهران، آزمایشگاه تجریش و آزمایشگاه مدیکال هستند. آدرس و تمامی اطلاعات مربوط به ساعت کار این آزمایشگاه‌ها را می‌توانید در «بلد» پیدا کنید.

هواپیمایی «پگاسوس»

نتایج تست تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، که حداکثر تا 96 ساعت قبل از پرواز گرفته شده باشند، مورد تایید این شرکت نیز هست. اما نتیجه تست حتما می‌بایست به زبان انگلیسی تهیه شود؛ تمامی مشخصات شامل نام و نام خانوادگی و شماره پاسپورت مسافر مطابق با پاسپورت و همچنین مهر و امضا آزمایشگاه مورد تایید باید به زبان لاتین باشد و تاریخ تست نیز به تاریخ میلادی ذکر شود.

هواپیمایی «آسمان»

آسمان نیز نتیجه تست تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت را تایید می‌کند اما روش انجام تست برای هواپیمایی «آسمان» باید RT-PCR باشد و درج تاریخ میلادی و مهر آزمایشگاه بر روی نتیجه آزمایش الزامی است.

هواپیمایی «آتا»

هواپیمایی «آتا» تنها نتیجه تست تعدادی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت را قبول می‌کند که برای دریافت لیست این آزمایشگاه‌ها کافی است در اپلیکیشن «بلد» جستجو کنید تا تمامی اطلاعات مربوط به آنها را ببینید.

هواپیمایی «فلای‌دبی»

تمام مسافرینی که از طریق هواپیمایی «فلای دبی» از مبدا شیراز و لار به مقصد دبی پرواز می‌کنند، باید علاوه بر همراه داشتن تست منفی کرونا که حداکثر 96 ساعت قبل گرفته شده باشد، برای اخذ گواهی سلامت (که 48 ساعت قبل از پرواز گرفته شده) به یکی از مراکز اعلام شده توسط این هواپیمایی مراجعه کنند.

مراکز مورد تایید «فلای دبی» برای دریافت گواهی سلامت:

 • مرکز جامع سلامت حسین‌ابن‌علی (شیراز، بلوار فردوسی، کوچه کنار خشکبار زرین، بن بست اول سمت چپ)
 • مرکز جامع سلامت قمر بنی‌هاشم (شیراز، بلوار صنایع کوچه ۳۶)
 • مرکز جامع سلامت زینب کبری (شیراز، خیابان سیاحتگر قبل از قدمگاه، جنب بانک صادرات)
 • مرکز جامع سلامت امام رضا (شیراز، بلوار مطهری جنوبی، بعد از پمپ بنزین نبش کوچه دانش‌آموز ۱۰)
 • مرکز جامع سلامت براک (لارستان، جنب فرودگاه لار)
 • مرکز صدیقه طاهره (لامرد، میدان امام، شبکه بهداشت و درمان شهرستان لامرد)

اطلاعات تکمیلی درباره این مراکز را می‌توانید به راحتی در اپلیکیشن «بلد» مشاهده کنید.

هواپیمایی «سلام‌ایر»

«سلام ایر» نیز نتیجه تست کرونا تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت را قبول دارد اما نتیجه آزمایش باید به زبان انگلیسی، روی سربرگ و ممهور به مهر آزمایشگاه باشد.

مسافران پروازهای «سلام ایر» از مبدا شیراز و لار نیز باید ۴۸ ساعت قبل از پرواز در مراکز مشخص شده تست سلامت بدهند. لیست مراکز مورد تایید «سلام ایر»:

 • مرکز جامع سلامت حسین‌ابن‌علی (شیراز، بلوار فردوسی، کوچه کنار خشکبار زرین، بن بست اول سمت چپ)
 • مرکز جامع سلامت قمر بنی‌هاشم (شیراز، بلوار صنایع کوچه ۳۶)
 • مرکز جامع سلامت زینب کبری (شیراز، خیابان سیاحتگر قبل از قدمگاه، جنب بانک صادرات)
 • مرکز جامع سلامت امام رضا (شیراز، بلوار مطهری جنوبی، بعد از پمپ بنزین نبش کوچه دانش‌آموز ۱۰)

هواپیمایی «العراقیه»

لیست آزمایشگاه‌های مورد تایید هواپیمایی «العراقیه» به شرح زیر است. شما می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن بلد، تمامی اطلاعات مربوط به این آزمایشگاه‌ها اعم از آدرس، ساعت کار و زمان و نحوه جوابدهی آنها را به دست آورید. این اطلاعات به طور مرتب روزآمد می‌شوند.

 • تهران: آزمایشگاه بهار، آزمایشگاه بیمارستان رسالت، بیمارستان خیریه صدیقه زهرا و آزمایشگاه پاتوبیولوژی لاوازیه.
 • مشهد: آزمایشگاه پاتوبیولوژی مشهد و آزمایشگاه دکتر نوروزپور.
 • اصفهان: آزمایشگاه نوبل
 • قم: آزمایشگاه بوعلی

مراکز تست کرونا قم نیز در «بلد» قابل دسترسی است.

 مابقی ایرلاین‌ها

هواپیمایی «معراج»، هواپیمایی «قشم‌ایر»، هواپیمایی «وارش»، هواپیمایی «تلویند»، هواپیمایی «کرندون»، هواپیمایی «آئروفلوت» و هواپیمایی «فری‌برد» نیز تمامی آزمایشگاه‌های تایید شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران جهت آزمایش تشخیص مولکولی PCR مسافران برون مرزی را تایید می‌کنند.

برای دریافت لیست تمامی آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت، کافی است در اپلیکیشن «بلد» جستجو کنید. ما تمامی اطلاعات لازم، اعم از آدرس و تلفن، ساعت کار، نوع ایرلاین مورد پذیرش و حتی نحوه و زمان جوابدهی (حضور یا غیرحضوری) را برایتان یکجا گردآوری کرده‌ایم تا شما نگرانی از این بابت نداشته باشید و تنها به امور سفر برسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید