طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰ تغییراتی داشته است. در طرح ترافیک جدید تهران شهروندان باید پیش از ورود به طرح، روز مورد نظر خود را رزرو کنند. در غیر این‌ صورت محاسبه عوارض تردد خودرو با بیشینه ضرایب و به‌ ازای هر روز تردد با نرخ ۷۸,۷۵۰ تومان مستقل از ساعت تردد و نوع معاینه فنی خودرو انجام خواهد شد.

جزئیات طرح ترافیک سال ۱۴۰۰ در تهران

محدوده طرح ترافیک تهران از سمت شمال شامل خیابان‌ مطهری می‌شود و از جنوب به خیابان شوش می‌رسد. در غرب آن خیابان کارگر تا تقاطع فاطمی قرار گرفته و خیابان شریعتی و هفده شهریور در ضلع شرقی آن واقع شده است. طرح ترافیک از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶  برقرار است. رانندگان می‌توانند بعد از ساعت ۱۴:۳۰ یکبار خروج رایگان از داخل طرح ترافیک داشته باشند. در روزهای پنج‌شنبه طرح ترافیک اجرا نخواهد شد و تنها طرح کاهش آلودگی هوا برقرار است.

طرح ترافیک 1400

در هنگام استفاده از بلد، در نوار مسیریابی در مورد طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی هوا اطلاع‌رسانی می‌شود. برای «رزرو مجوز روزانه طرح» در هر روز برای روزهای باقی‌مانده در همان هفته و روزهای هفته بعد می‌توانید اقدام کنید. البته دقت کنید که شما می‌توانید در هر روز در صورت وجود ظرفیت روزانه، برای خرید مجوز روزانه طرح اقدام کنید. در غیر این صورت امکان رزرو وجود ندارد و شما نمی‌توانید در محدوده طرح ترافیک تردد کنید. 

طرح ترافیک 1400

جریمه طرح ترافیک

درصورتی که بدون رزرو در محدوده طرح ترافیک تردد کنید، بیشینه ضریب برای محاسبه عوارض برای خودروی شما اعمال می‌شود که از اعتبار حساب شما در تهران من کسر می‌شود یا به صورت بدهی برای شما در نظر گرفته خواهد شد. بدهی در نظر گرفته شده برای خودروهای بدون مجوز  مبلغ  ۷۸,۷۵۰ تومان است.

نحوه محاسبه هزینه مجوز طرح ترافیک

درصورتی که برای تردد در محدوده طرح ترافیک، روزهای مورد نظر خودتان را در حساب تهران من مشخص کرده باشید، به تعداد روزهای تعیین شده مبلغ مورد نظر از حساب شما کسر خواهد شد.

طرح ترافیک 1400

برای خودروهایی که معاینه فنی عادی دارند، مبلغ ۶۳,۰۰۰ تومان و برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر مبلغ ۴۴,۱۰۰ تومان و مبلغ ۷,۰۰۰ تومان برای خودروی برقی یا هیبریدی در نظر گرفته شده است. همچنین باتوجه به نوع معاینه‌فنی خودرو، محدوده سکونت، محدوده تردد و ساعت تردد نحوه محاسبه عوارض محدوده ترافیکی متفاوت خواهد بود. جزئیات نحوه محاسبه عوارض محدوده ترافیکی را در جدول زیر ببینید.

حداکثر تا ده روز پس از تردد و بعد از انجام بررسی‌های لازم، از مبلغ مسدود شده کسر و مابقی آن به حساب شما عودت داده خواهد شد. در صورتی‏‌که خودروی شما در طرح ترافیک تردد نکند و یا توسط دوربین‏‌ها رویت نشود، به میزان ۷,۰۰۰ تومان از مبلغی که در حساب کاربری شما مسدوده شده است کسر و مابقی آن به حساب شما بازگشت داده خواهد شد. توجه داشته باشید که تا ساعت ۶ صبح هر روز امکان لغو رزرو مجوز طرح روزانه امکان‌پذیر است.

برای ثبت «رزرو مجوز روزانه طرح» و ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک، شما باید حتما خودروی تحت پوشش دارای معاینه فنی معتبر در حساب کاربری خود داشته باشید.

در صورتی که شما دارای چندین خودرو در حساب کاربری خود هستید، برای «‏رزرو مجوز روزانه طرح» باید برای تردد هریک درخواست جداگانه ثبت کنید. به عبارت دیگر هر درخواست تردد منحصر به پلاک خودروی مشخص است.

امکان انتقال رزرو از یک خودرو به خودروی دیگر وجود ندارد و باید رزرو خودروی اول لغو و در صورت وجود ظرفیت برای خودروی دیگر ثبت رزرو انجام شود.

برای ورود به محدوده‌ی کنترل آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) نیازی به رزرو نیست.

مقررات ورود به محدوده کاهش آلودگی هوا

سهمیه رایگان ورود رانندگان تهرانی به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا، ۲۰ روز در فصل می‌باشد.

طرح‌های ترافیک در روزهای پنج‌شنبه

طرح ترافیک در روزهای پنج‌شنبه اجرا نمی‌شود و امکان رزرو هم از سایت «تهران من» وجود ندارد. با این حال طرح کاهش آلودگی هوا در روزهای پنج‌شنبه اجرا می‌شود و افرادی که در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا تردد کنند از سهمیه رایگان ۲۰ روز در فصل آنها کسر خواهد شد.

8 دیدگاه‌ها

 1. با سلام و تبریک سال نو
  شما که به این زیبایی طراحی این برنامه مفید را کرده آید و مسیریاب لهجه شیرین نقاط مختلف کشور عزیزمان را در آن گنجانده اید چرا گویش زبان بین المللی جایش خالی است ( انگلیسی )برای گردشگران و توریستهای دیگر کشورها
  سپاسگزارم

  • سلام کاربر عزیز! از پیشنهاد شما متشکریم. این مورد رو به تیم مربوطه منتقل می‌کنیم تا بررسی و امکان‌سنجی بشه. از این‌که در مسیر بهبود بلد همراهمون هستی سپاس‌گزاریم.

  • سلام دانیال عزیز! می‌تونید از منوی برنامه (سه خط افقی بالای صفحه) وارد قسمت تنظیمات بشید و در بخش مسیر و طرح‌های ترافیک، گزینه‌های مربوط به این طرح‌ها رو خاموش کنید. در این صورت، بلد محدودیت‌های تردد رو برای خودروی شما در نظر می‌گیره و از خارج از این نواحی به شما مسیرها رو پیشنهاد می‌ده. در صورتی‌که گزینه‌های این قسمت رو روشن کنید، به بلد اجازه‌ می‌دید تا بدون درنظرگرفتن محدودیت، از داخل این مناطق هم مسیریابی کنه. از همراهی شما متشکریم.

 2. سلام من یه چیزی رو درست متوجه نشدم, ممنون میشم راهنمایی کنید
  من اگه ماشینمو خارج از ساعت 8:30 تا 16 داخل محدوده طرح ترافیک مثلا تو یه کوچه پارک کنم که دوربین هم نداشته باشه. بیرون از این ساعت ها بخوام از ماشینم استفاده کنم جریمه میشم یا مثلا محدودیت تعداد ورود و خروج به محدوده طرح دارم؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید