مشهد دومین کلانشهر بزرگ ایران است. با سفر سالانه دو و نیم میلیون نفر به این شهر، ساکنان آن دیگر به شلوغی و ترافیک عادت کرده‌اند. در سال‌های گذشته اجرای طرح زوج و فرد تا اندازه‌ای توانست بار ترافیکی خیابان‌ها را از شانه‌های این شهر بردارد اما هنوز مسافران و حتی ساکنان به طور کامل با آن آشنا نشده‌اند. طرح ترافیک مشهد آنقدرها پیچیده نیست؛ کافی است محدوده و ساعت اجرای آن را بلد باشیم تا به اشتباه پایمان را داخل طرح نگذاریم و بیهوده جریمه نشویم. در گزارش زیر می‌توانید همه جزئیات طرح زوج و فرد مشهد را پیدا کنید و از جریمه آن مطلع شوید.

طرح ترافیک مشهد

در مشهد ترافیک را با طرح زوج و فرد کنترل می‌کنند. یعنی پلاک‌هایی که رقم آخر سمت راستشان زوج است فقط روزهای زوج اجازه تردد در مناطق مشخص شده را دارند و همچنین پلاک‌های فرد تنها می‌توانند روزهای فرد وارد محدوده بشوند. تنها روزی که طرح زوج و فرد در مشهد اجرا نمی‌شود روزهای جمعه و تعطیلات رسمی است.

ساعت طرح ترافیک مشهد

ساعت طرح زوج و فرد مشهد ۹۸ از ۸ صبح شروع می‌شود و تا ساعت ۲۰ ادامه دارد. گاهی در زمان تعطیلات و افزایش شلوغی‌ها یا اعلام شرایط آلودگی هوا، محدودیت‌های ترافیکی تا ۲۳ شب هم ادامه پیدا می‌کند.

محدوده طرح ترافیک مشهد ۹۸

بارگاه امام رضا (ع) دقیقا وسط طرح قرار دارد. ضلع جنوبی طرح از تقاطع بهار با خیابان امام‌ خمینی (ره) شروع می‌شود و به تقاطع فداییان اسلام با هفدهم شهریور می‌رسد. بلوار وحدت و بلوار کاوه تا تقاطع خیابان شهید هاشمی‌نژاد هم ضلع شمالی آن هستند. بنابراین خیابان‌های مهمی مثل طبرسی، صفوی و شیرازی (یا همان بالا خیابان و پایین خیابان)، بلوار امام رضا (ع)، خسروی نو (اندرزگو) و دانش داخل طرح قرار دارند اما هنگام تشدید آلودگی این حلقه ممکن است با اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک بزرگ‌تر شود.

جریمه طرح ترافیک مشهد

نقشه و ساعت طرح زوج و فرد مشهد ۹۸ مشخص شده است. اگر خودرویی با پلاک ناهمگون، در روز غیر مجاز داخل مرزهای این نقشه شود باید ۲۰ هزار تومان جریمه بپردازد. برای مثال اگر پلاک خودرویتان فرد باشد و روز زوج پا به طرح بگذارید، ۲۰ هزار تومان تخلف برای خودرو ثبت خواهد شد. جریمه ورود به طرح مشهد فقط یک بار در روز برای هر خودروی متخلف ثبت می‌شود.

خرید طرح ترافیک مشهد ۹۸

هیچ راهی برای خرید طرح زوج و فرد مشهد وجود ندارد و به جای آن باید در روزهای غیر مجاز از وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مقصد استفاده کرد.

کدام مکان دیدنی مشهد داخل طرح است؟

حرم امام رضا (ع) دقیقا در مرکز طرح زوج و فرد است. علاوه بر حرم، بازار رضا و آرامگاه نادرشاه هم در محدوده کنترل ترافیک قرار گرفته‌اند. در مقابل کوه سنگی، وکیل آباد، باغ گیاه‌شناسی، مقبره فردوسی، مراکز خرید مشهوری مانند پروما، الماس شرق و بازار فردوسی خارج از طرح هستند.

دور زدن طرح ترافیک مشهد با بلد

در «بلد» مراکز مهم شهری به خوبی پوشش داده شده است. بنابراین وقتی می‌خواهید قرار داشتن یک مرکز در طرح را چک کنید، کافی است نام آن را در قسمت جست‌وجو بنویسید. مزیت بلد این است که با یک خط آبی محدوده کنترل ترافیک را روی نقشه ترسیم کرده و اگر مقصد یا مبدا در محدوده طرح باشد، همانجا روی نقشه به همراه ساعت اتمام طرح نمایش می‌دهد.

 مسیریاب بلد همچنین می‌تواند با پیشنهاد چند مسیر به کاربر، سریع‌ترین راه را بدون افتادن در دام طرح ترافیک نشان دهد. در منوی تنظیمات بلد می‌توان چراغ طرح ترافیک و مسیریابی خارج از طرح را روشن کرد تا به سادگی و متناسب با نیازمان یک پیشنهاد مسیریابی مناسب دریافت کنیم.

از سوی دیگر دسترسی بلد به اطلاعات بومی باعث شده که این نرم‌افزار با تغییرات ساعت طرح یا محدوده کنترل ترافیک، نقشه و استراتژی‌های مسیریابی را تغییر دهد و به روز عمل کند. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید