آشنایی با مراکز تزریق واکسن کرونا

با شروع واکسیناسیون عمومی که از بهار 1400 شروع شده است اکثر افراد در اینترنت واکسن کرونا را کجا می زنند، واکسن کرونا مرکز بهداشت، مرکز تزریق واکسن کرونا ، مراکز واکسیناسیون کرونا، مراکز تزریق واکسن کرونا و… را سرچ می‌کنند؛ از این رو ما تصمیم گرفتیم مطالب و نکاتی که افراد باید در این زمینه بدانند را جمع آوری کنیم و در اختیار شما قرار دهیم. پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات در تسهیل عملیات واکسیناسیون مؤثر بوده و از خطرات آلودگی و مشکلات جانبی این برنامه کم می‌کند.

انواع واکسن کرونا در واکسیناسیون عمومی

واکسن‌هایی را که از زمان شروع واکسیناسیون عمومی در ایران موجود هست را بررسی می‌کنیم (منظور واکسن هایی که برای کادر درمان و… تزریق شده بررسی نمی کنیم).

  • کووبرکت

ساخت کشور ایران می‌باشد. از ویروس غیر فعال ساخته شده است و باید میان دو نوبت تزریق 28 روز فاصله باشد و برای افراد بالای 18 سال می‌توان تزریق کرد.

  • سینوفارم

ساخت کشور چین است و از ویروس غیر فعال ساخته شده است و باید میان دو نوبت تزریق 28 روز فاصله باشد. و برای افراد بالای 18 سال می‌توان تزریق کرد و اثر بخشی این واکسن حدوداً 79 درصد اعلام شده است.

  • استرازنکا

ساخت کشور کره جنوبی می‌باشد و از ویروس غیر فعال ساخته شده است و باید میان دو نوبت تزریق 12 هفته فاصله باشد و برای افراد بالای 18 سال می‌توان تزریق کرد و اثر بخشی این واکسن حدودا 63 درصد اعلام شده است. 

نحوه ثبت‌نام واکسن کرونا و انتخاب مراکز تزریق واکسن کرونا

برای تزریق واکسن کووید 19، لازم است شهروندان، اطلاعات خانوار خود را در سامانه یکپارچه «سیب» ثبت کنند و پس از ثبت اطلاعات مذکور، در صورت اعلام گروه‌های مورد هدف برای انجام واکسیناسیون کرونا، در سامانه نوبت‌دهی وزارت بهداشت با درگاه اینترنتی salamat.gov.ir   ثبت نوبت‌دهی خود را انجام دهند تا پس از دریافت پیامک مشخص شدن محل تزریق واکسن، به محل مذکور در زمان اعلام شده مراجعه و نسبت به تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

البته اگر تا الان واکسن کرونا به هر دلیلی دریافت نکردید دیگر لازم به ثبت‌نام نیست می‌توانید با در دست داشتن کارت ملی به نزدیک‌ترین مراکز واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید و واکسن دریافت کنید.

واکسیناسیون گروه‌های سنی در مراکز تزریق واکسن کرونا

با شروع واکسیناسیون عمومی از اردیبهشت ماه سال 1400 ابتدا افراد بالای 80 سال واکسینه شدند و سپس هر دو هفته 5 سال از سن واکسیناسیون گروه هدف کمتر می‌شد یعنی در ابتدا 80 سال بعد 75 سال و… سپس در ادامه علاه بر واکسیناسیون بر اساس گروه سنی واکسیناسیون بر اساس گروه های شغلی پرخطر نیز آغاز شد. تا شهریور 1400 به طور دقیق بر اساس سن همه افراد به ترتیب واکسن دریافت ‌کردند و از اواخر شهریور محدودیت سنی برداشته شد و همه افراد می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی واکسن کرونا در مرکز تزریق واکسن کرونا دریافت کنند.

مراکز واکسیناسیون کرونا

بدیهی است وجود نقشه و مسیر یاب بلد کمک شایانی به انتخاب مراکز نزدیک‌تر به مکان اقامت افراد داشته و از ازدحام و سردرگمی افراد هنگام مراجعه به مراکز تزریق واکسن کرونا می‌کاهد. برخی از مراکز تزریق کرونا شهر تهران مشخص شده‌اند. می‌توانید با مراجعه به سایت بلد مراکز واکسیناسیون کرونا تهران، مراکز واکسیناسیون کرونا اصفهان، مراکز واکسیناسیون کرونا مشهد، مراکز واکسیناسیون کرونا تبریز، مراکز واکسیناسیون شیراز، مراکز واکسیناسیون کرونا کرج و دیگر شهرها را دریافت نمایید.

مراکز واکسیناسیون کرونا

 از ابتدای واکسیناسیون عمومی، در مرحله نخست، خانه‌های بهداشت هر محله که اسامی آنها در سایت‌های رسمی وزارت بهداشت و نیز سامانه سیب اعلام شده بود و واکسیناسیون در این مراکز انجام می‌گرفت و عده‌ای از افراد هم دوز اول و دوم را در نزدیک‌ترین مرکز بهداشت به خود دریافت کردند ولی اکنون وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا با همکاری شهرداری و سازمان مدیریت بحران، اقدام به تأسیس مراکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا کردند به‌این‌ترتیب با درنظرگرفتن بوستان‌های بزرگ هر منطقه یا باشگاه‌ها یا سوله‌های مدیریت بحران را برای تزریق واکسن کرونا در نظر گرفتند. علاوه بر مدیریت و نظارت بیشتر، می‌توان امیدوار بود واکسیناسیون روند سریع‌تری به خود بگیرد. همچنین در این مراکز فاصله اجتماعی کاملاً رعایت می‌شود.

برای جلوگیری از شلوغی مراکز ستاد ملی مقابله با کرونا با همکاری دولت و، ارتش جمهوری اسلامی ایران مراکز تزریق واکسن خودرویی کرونا افتتاح شد. مراکز تزریق واکسن خودرویی کرونا یکی از اقدامات قابل‌تقدیر در تسریع روند واکسیناسیون است. 

در این مراکز، افراد در داخل خودرو توی صف منتظر می‌مانند و در همان‌ها نیز واکسینه می‌شوند. از مهم‌ترین مزایای این طرح، کاهش امکان ابتلا به کرونا در اثر ازدحام جمعیت است که متأسفانه در برخی مراکز بسیار بالاست. این طرح در ابتدا برای افراد بالای 70 سال اجرا شد ولی بعد از مدتی همه توانستند به مراکز واکسیناسیون خودرویی مراجعه کنند.

تزریق واکسن کرونا از طریق نظام پزشکی

در راستای نیازسنجی و با وجود مشکلات موجود، سازمان نظام پزشکی اقدام به تهیه و تدارک واکسن برای اعضای این مجموعه نموده است. بر این اساس از کلیه کارکنان نظام پزشکی درخواست شده تا درخواست خود را برای دریافت سهمیه واکسن به آدرس اینترنتی link.irimc.org/2/vaccine ارسال نمایند.

همکاران مجموعه نظام پزشکی می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه در نوبت تزریق واکسن کرونا قرار گرفته و در زمان مقرر واکسینه شوند.

دریافت واکسن کرونا (بیماران خاص)

در حال حاضر بیماران خاص، نادر، صعب‌العلاج و بیماران مبتلا به سرطان که در ۶ ماه گذشته سابقه شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی دارند واکسن دریافت کردند و پس از واکسیناسیون این گروه، سایر بیماران خاص و صعب‌العلاج که در حال دریافت درمان و پیگیری بیماری هستند، واکسن کرونا دریافت کردند.

بیماران خاص و موارد ذکر شده، برای دریافت واکسن باید ابتدا به مراکز درمانی خود مراجعه کرده و تقاضای دریافت واکسن را ارائه کنند. سپس آمار این بیماران از طریق مراکز شیمی درمانی و رادیوتراپی (اعم از دولتی و غیردولتی) یا با معرفی پزشک معالج و گزارش پاتولوژی آنها به معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی ارجاع می‌شود. محل تزریق واکسن به این بیماران، همان مراکز (دولتی یا غیردولتی) درمانی خودشان است و زمان مراجعه توسط همان مرکز به آنها اعلام خواهد شد.

سخن پایانی

مراکز تزریق واکسن کرونا در مراکز تزریق واکسن در سراسر کشور قرار دارند. تعیین نوبت واکسیناسیون بر اساس ثبت نوبت در سامانه سلامت و نیز از طریق حضوری در این مراکز انجام می‌شود.

برای انجام آسان‌تر و یافتن آدرس مراکز بهداشت مجری این برنامه می‌توانید به سامانه بلد مراجعه نمایید. در این سایت نقشه و مسیریاب بلد هم‌چنین شماره تماس این مراکز آمده که می‌توانید از طریق آن اطلاعات لازم و پاسخ پرسش‌های خود در این زمینه را نیز دریافت نمایید.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید